Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
03.08.2016 aktualizacja 03.08.2016

Polska coraz bliżej międzynarodowego konsorcjum ds. biobankowania

Polska jest coraz bliżej przystąpienia do Konsorcjum na rzecz Infrastruktury Badawczej Biobanków i Zasobów Biomolekularych (BBMRI-ERIC). List z prośbą w tej sprawie podpisał minister nauki Jarosław Gowin, a teraz czeka ona na akceptację zgromadzenia BBMRI-ERIC. Członkostwo zwiększy konkurencyjność polskich naukowców i badań w naukach biomedycznych.

BBMRI-ERIC (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure - European Research Infrastructure Consortium) to organizacja zrzeszająca ponad 225 instytucji i placówek badawczych - głównie biobanków - z 30 krajów.

Pod koniec czerwca decyzję w sprawie przystąpienia Polski do Konsorcjum przyjęła Rada Ministrów. Wraz z końcem lipca minister nauki Jarosław Gowin podpisał list, w którym wystąpił do Dyrektora Generalnego BBMRI-ERIC z oficjalną prośbą o członkostwo Polski w Konsorcjum na najbliższych pięć lat. Prośba ta, musi zostać jeszcze zaakceptowana przez Zgromadzenie Członków BBMRI-ERIC.

"Przystąpienie i udział Polski w BBMRI-ERIC wpłynie pozytywnie na wzmocnienie doskonałości naukowej i skuteczności polskich badań w dziedzinie nauk biomedycznych. Pełne członkostwo w BBMRI-ERIC to gwarancja dostępu dla polskich naukowców do wieloośrodkowej infrastruktury badawczej, w tym zasobów innych biobanków partnerskich, a także ważny krok ku zwiększeniu konkurencyjności polskich badań i krajowego przemysłu B+R w skali europejskiej i międzynarodowej" - wyjaśnia, pytane przez PAP, biuro prasowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). "Pełne uczestnictwo Polski w BBMRI-ERIC wpisywać się będzie także w realizację Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przez tworzenie warunków do rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości" - czytamy w informacji resortu nauki.

Jak informuje MNiSW, od 2013 r. Polska formalnie uczestniczy w pracach BBMRI-ERIC w charakterze obserwatora. "Status ten pozwala na śledzenie prac podejmowanych na arenie krajów członkowskich w przedmiotowym zakresie, jednak nie pozwala na udział w podejmowaniu decyzji o strategii rozwoju nauk biomedycznych w Europie, co jest niewątpliwie ambicją przedstawicieli krajowego środowiska naukowego. Mając w planach pogłębienie współpracy z BBMRI-ERIC, które wymaga od swoich członków stworzenia krajowych sieci biobanków respektujących wspólnie określone standardy, w grudniu 2014 r. utworzono w Polsce konsorcjum BBMRI.PL" - przypomina MNiSW.

Wraz z podpisaniem listu przez ministra Gowina, nominację na tzw. Krajowy Ośrodek Wiodący otrzymał Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT +, a jego kierownika dr. Łukasza Kozerę nominowano na Koordynatora Krajowego. Do grona siedmiu partnerów z Polski należą z kolei: Centralny Bank Tkanek i Materiału Genetycznego w Zakładzie Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; Pracownia Inżynierii Tkankowej w Zakładzie Histologii i Embriologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; Pracownia Biobank w Katedrze Biofizyki Molekularnej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego; Uniwersytet Medyczny w Lublinie; Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Chęcinach koło Kielc.

"Polska w końcu przestaje być szarą strefą na mapie europejskich biobanków, a stanie się równoważnym partnerem. Potencjał naszych ośrodków naukowych jest ogromny i z pewnością zostanie dostrzeżony przez innych partnerów naukowych, jak i firmy farmaceutyczne" - mówi dr Łukasz Kozera.

"Biobanki można zdefiniować jako zbiory próbek ludzkiego materiału biologicznego" – wyjaśnia dr Kozera. "Mówiąc materiał biologiczny mam na myśli krew, produkty krwiopodobne, tkanki w tym: nowotworowe; ślinę oraz inne. Biobanki są zatem miejscami, gdzie osoby pacjenci mogą oddać, a naukowcy pobrać materiał biologiczny do badań naukowych, dlatego ich funkcjonowanie ma szczególne znaczenie dla sektora badań i innowacji, który jest przecież uzależniony w tym obszarze w dużym stopniu od wyselekcjonowanego i dobrze scharakteryzowanego materiału biologicznego. To też droga do tak istotnej dla wszystkich medycyny spersonalizowanej" - mówi.

Dr Kozera podkreśla, że udział w BBMRI-ERIC niesie za sobą wiele innych pozytywnych następstw. "W ramach projektu zostaną wypracowane rozwiązania, które spowodują wdrożenie jednolitych standardów w zakresie biobankowania w całej Unii Europejskiej" – zaznacza. "Chodzi tutaj głównie o kolekcjonowane i procesowanie materiału biologicznego, zbieranie i przetwarzanie danych oraz udostępnianie ich innym podmiotom, co ma ogromne znaczenie przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, przekłada się na jakość i wiarygodność badań naukowych prowadzonych z wykorzystaniem ludzkiego materiału biologicznego. Po drugie, zwiększa możliwości współpracy przemysłem, który wymaga od partnerów naukowych stosowania określonych procedur i posiadania stosownych akredytacji" - tłumaczy dr Kozera.

Jak podkreślają przedstawiciele EIT+, niezwykle istotną szansą związaną z udziałem Polski w konsorcjum są potencjalne korzyści gospodarcze. "Już teraz widoczne jest zainteresowanie współpracą z polskimi biobankami ze strony krajowego przemysłu, który z roku na rok wydaje znaczne środki na badania kliniczne różnych produktów w innych europejskich krajach. Powodem, dla którego środki te nie są wydawane w Polsce jest właśnie brak krajowej sieci biobanków, funkcjonującej w oparciuo międzynarodowo uznane zasady i procedury. Według dostępnych szacunków mowa jest w tym kontekście o ponad 100 mln zł rocznie, które polskie firmy farmaceutyczne wydają na badania przedkliniczne w innych krajach UE. Badania te dotyczą przede wszystkim nowych leków oraz nowych substancji, które służą lepszej diagnostyce" - czytamy w komunikacie przesłanym przez EIT+.

Potencjalnymi odbiorcami biobanków w Polsce będą przede wszystkim jednostki naukowo-badawcze, firmy farmaceutyczno-biotechnologiczne, szpitale, które będą mogły uzyskać dobrze scharakteryzowany materiał biologiczny do prowadzenia badań. Medycyna spersonalizowana to jednak tylko jeden z obszarów, w którym gromadzenie materiału biologicznego jest koniecznością i gwarancją rozwoju. Kolejne obszary badawcze, których rozwój będzie możliwy tylko przy zapewnieniu dostępu do dużych kolekcji ludzkiego materiału biologicznego to m.in. badania nad chorobami rzadkimi i nieuleczalnymi, czy prowadzenie zaawansowanych badań środowiskowych np. dotyczących wpływu toksyn.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024