Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
12.08.2016 aktualizacja 12.08.2016

Raport: ponad 30 proc. światowej populacji ma nadciśnienie

Odsetek osób, które mają zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, przekroczył 30 proc. - wynika z raportu opublikowanego przez „Circulation”, pismo Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznej (AHA).

Z najnowszych danych wynika, że nadciśnienie tętnicze zdecydowanie częściej występuje w krajach ubogich i o średnich dochodach, aniżeli w państwach najbardziej uprzemysłowionych. W 2010 r. w krajach biednych i średniozamożnych z nadciśnieniem było już ponad 1 mld osób, czyli aż trzy czwarte wszystkich osób z tą dolegliwością. W państwach najbogatszych jest około 400 mln osób z nadciśnieniem.

Najbardziej niepokojące jest to, że w krajach biedniejszych większość osób z nadciśnieniem jest w średnim wieku, od 40. do 59. rok życia. W bogatszych regionach cierpią z tego powodu na ogół ludzie starsi, po 60. roku życia. Wskazują na to badania, którymi objęto prawie 967 tys. osób w ponad 90 krajach i 135 narodowości.

Utrzymujące się przez dłuższy czas nadciśnienie tętnicze doprowadza do wielu groźnych schorzeń, takich jak choroby sercowo-naczyniowe (zawały serca i udaru mózgu) oraz przewlekła niewydolność nerek. W 2013 r. oceniano, że te choroby odpowiedzialne były za 12-15 mln zgonów. Zdarza się to najczęściej u osób, u których nadciśnienie pojawiło się wcześnie i nie było leczone, lub leczenie było niewłaściwe. (PAP)

zbw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024