Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
21.08.2016 aktualizacja 21.08.2016

Prospołeczna część mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i University College London zidentyfikowali w mózgu obszar, dzięki któremu chętniej pomagamy innym - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

"Zachowania prospołeczne stanowią fundamentalny element interakcji międzyludzkich, niezbędny do tworzenia więzi. Niewiele wiadomo jednak obecnie na temat mechanizmów odpowiadających za to, że pomagamy innym" - mówi prowadząca badania dr Patricia Lockwood.

Podczas eksperymentów uczestnicy uczyli się, jakie symbole są związane z nagrodą dla nich samych, a jakie z nagrodą dla innych. Jednocześnie ich mózgi obserwowano na obrazach z rezonansu magnetycznego. Naukowcy zaobserwowali, że uczestnicy uczyli się tego, w jaki sposób ich działanie może pomóc innym wolniej niż tego, jak sami mogą czerpać korzyści. Zidentyfikowali także obszar w mózgu zaangażowany w proces uczenia się działania prospołecznego.

Gdy uczestnicy uczyli się pomagać innym, aktywacji ulegała tylko podkolankowa przednia część zakrętu obręczy. Sugeruje to, że to właśnie ta struktura odgrywa największą rolę w zachowaniach prospołecznych.

Obszar ten nie był jednak aktywny w równym stopniu u poszczególnych osób. Był on bardziej aktywny u osób, które przyznawały, że mają duży poziom empatii i te osoby szybciej uczyły się metod pomagania podczas symulacji. U osób oceniających swój poziom empatii nisko obszar ten ulegał aktywacji w wyraźnie mniejszym stopniu.

Zdaniem naukowców te informacje mogą pomóc lepiej zrozumieć mechanizmy leżące u podstaw zaburzeń antyspołecznych, w tym psychopatii.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024