Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
24.08.2016 aktualizacja 24.08.2016

Koronawirusy pochodzą od wielbłądów

Oryginalnymi nosicielami wirusów odpowiedzialnych za powstawanie infekcji dróg oddechowych są wielbłądy. To właśnie te zwierzęta możemy winić za powszechnie występujące przeziębienia, jak również rzadsze, lecz poważniejsze zakażenia układu oddechowego.

Kilka lat temu udowodniono, że koronawirus wywołujący groźną chorobę zakaźną MERS (bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej) wywodzi się od dromaderów – jednogarbnych wielbłądów. Teraz naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn (Niemcy) wykazali, że od środkowoazjatyckich ssaków pochodzi również inny koronawirus - HCoV-229E – patogen przyczyniający się do rozwoju cyklicznych epidemii infekcji dróg oddechowych w okresie później jesieni, zimy i wczesnej wiosny.

Podczas badań nad genezą wirusa MERS-CoV badacze odkryli w organizmach części zwierząt patogen będący pierwowzorem wirusa HCoV-229E, odpowiedzialnego za 10 do 20 proc. współcześnie występujących przeziębień. Dzięki analizom materiału genetycznego, a także testom na ludzkich komórkach naukowcy dowiedli, że odzwierzęcy koronawirus może przenikać do ludzkiego organizmu poprzez ten sam receptor co wirus HCoV-229E.

Na szczęście ludzie już dawno uodpornili się na ten typ patogenu, dlatego infekcje z jego udziałem zazwyczaj nie pociągają za sobą poważnych następstw zdrowotnych.

Aczkolwiek z ustaleń badaczy wynika, iż prototyp wirusa HCoV-229E nie od początku był zdolny do rozprzestrzeniania się na ludzką populację. Patogen przyczyniał się do powstawania regionalnych ognisk chorobowych, które szybko zanikały. Jednak stopniowo wyewoluował do postaci ludzkiego koronawirusa, który regularnie (co 2-4 lata) wywołuje epidemię infekcji dróg oddechowych.

Specjaliści obawiają się, że podobną drogę może przebyć znacznie bardziej niebezpieczny wirus MERS-CoV. Obecnie pojawia się on miejscowo i nie stanowi zagrożenia na skalę globalną. Niestety w przyszłości może się to zmienić.

„Wyniki naszego badania stanowią ostrzeżenie przed pandemią z udziałem wirusa MERS-CoV. Istnieje możliwość, że MERS-CoV zachowa się podobnie jak HCoV-229E w przeszłości” – mówi jeden z autorów badania prof. Christian Drosten.

Obecnie naukowcy prowadzą intensywne prace nad stworzeniem szczepionki na MERS – chorobę, która wygląda jak zwykłe przeziębienie, a zabija około 36 proc. zakażonych nią osób.

Więcej informacji o rezultatach badania można znaleźć na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences” (DOI: 10.1073/pnas.1604472113). (PAP)

ooo/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024