Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Dron pomógł odkryć ślady po dawnej działalności człowieka na Orkadach

02.09.2016 Technologie, Historia i kultura

Wizualizacja 3D Brough of Deerness. Rys. K. Hanus

Za pomocą drona naukowiec z Polski odkrył nieznane relikty po dawnej działalności człowieka. Stworzył też mapy trudno dostępnych stanowisk archeologicznych na głównej wyspie archipelagu Orkadów - Mainland, w północnej Szkocji.

"Celem moich prac było wykonanie map trzech potencjalnych stanowisk archeologicznych na Orkadach. Dzięki pomiarom w dwóch przypadkach udało się potwierdzić, że faktycznie są to stanowiska archeologiczne - do tej pory szkoccy badacze nie mieli takiej pewności" - mówi PAP doktorant w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu, Kasper Hanus. Wyjazd i badania były możliwe dzięki środkom przyznanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach stypendium START.

 

Lokalne służby zajmujące się ochroną i zarządzaniem dziedzictwem na Orkadach nie posiadają na swoim wyposażeniu dronów. Dlatego nawiązały współpracę z polskim naukowcem, i wytypowały kilka miejsc do nalotów i przetestowania drona w pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Domniemane stanowiska archeologiczne zlokalizowane są na wysuniętych, wąskich cyplach, których pionowe klify są bardzo niebezpieczne dla osób wykonujących badania powierzchniowe - po setkach lat ocean coraz głębiej wdziera się w wybrzeże.

 

W ten sposób udało się zarejestrować nieznane do tej pory ślady po dawnej działalności człowieka. W przypadku stanowiska Burwick, dzięki zdjęciom wykonanym z drona, udało się zaobserwować fragment pozostałości wału, który zabezpieczał półwysep od reszty lądu. Natomiast w Harwick archeolog zlokalizował kopiec, który w jego opinii może być pozostałością zabudowy z okresu późnej prahistorii.

 

"Tym samym, dzięki użyciu zdjęć lotniczych wykonywanych z niskiego pułapu, udało się odnaleźć w krajobrazie potencjalne pozostałości po dawnej działalności człowieka" - dodaje Hanus.

 

Trzecim miejscem badań było Brough of Deerness, gdzie zachowały się relikty po średniowiecznej kaplicy. W czasie wcześniejszych wykopalisk odkryto tam też zabudowania z VI-IX w. W czasie tegorocznych nalotów na zdjęciach wykonanych z drona udało się dojrzeć ponad 15 zarysów konstrukcji, które do tej pory nie były badane - kolor i wysokość trawy, która rośnie na dawnych kamiennych murach odróżnia się od otoczenia, co jest wyraźnie widoczne z lotu ptaka.

 

"Drony są idealnymi urządzeniami do rozpoznawania trudno dostępnych obszarów, tak jak w tym przypadku - głęboko wciętych w ocean wysokich, stromych cypli. Największym wyzwaniem było sterowaniem urządzeniem, gdyż wiatr w tym rejonie bywa bardzo porywisty" - podsumował Hanus.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ zan/

Tagi: drony

Zdjęcie z drona stanowiska Brough of Deerness. Fot. K. Hanus

Kasper Hanus i Patricia Voke (lokalny archeolog) w czasie badań. Fot. K. Hanus

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi