Strona główna Aktualności
Świat

Rybi mocz - niezbędny dla raf koralowych

27.08.2016 Świat

Fot. Fotolia

Mocz niektórych gatunków ryb jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu raf koralowych. Oznacza to, że połowy ryb pośrednio wyrządzają rafom szkodę – dowodzą naukowcy w „Nature Communications”.

Dotyczy do zwłaszcza dużych ryb drapieżnych, które wydalają pierwiastki niezbędne dla rozwoju raf, takie jak fosfor i azot w postaci amoniaku.

 

Rafy koralowe są przykładem niesłychanie złożonego ekosystemu, w którym różne gatunki zwierząt zależą wzajemnie od siebie. Ryby żyjące wśród raf przystosowały się kształtem i kolorem do kamuflowania się oraz ukrywania w ciasnych, kolczastych szczelinach uformowanych przez koralowce.

 

Również koralowce czerpią korzyści z ryb zamieszkujących rafę. Kiedy ryby wydalają mocz z organizmu, pozbywają się fosforu. Z kolei azot pod postacią amoniaku wydobywa się z ich skrzeli. Oba te pierwiastki są niezbędna dla prawidłowego rozwoju koralowców.

 

W ramach najnowszych badań naukowcy dowodzą, że połowy na obszarze raf sprawiają, iż tych pierwiastków jest znacznie mniej. „Zwierzęta, które są źródłem substancji odżywczych, są jednym z czynników, dzięki któremu rafy funkcjonują” - wyjaśnia główny autor badań, Jacob Allgeier z University of Washington (USA).

 

W 110 lokalizacjach na obszarze Karaibów naukowcy przebadali 143 gatunki ryb pod kątem wydalania przez nie pierwiastków mogących zasilać rafy koralowe. Lokalizacje różniły się pod względem intensywności połowów – od całkowitego zakazu do przełowienia, gdzie niemal w ogóle nie było dużych drapieżników.

 

Allgeier spędził cztery lata prowadząc badania. Za laboratorium służyła mu również jego kuchnia na karaibskiej wyspie Abaco, gdzie umieszczał ryby na pół godziny w plastikowych torebkach z wodą, a następnie badał zawartość chemiczną wody.

 

Naukowcy dowodzą, że rafy z dużą liczbą ryb drapieżnych są bogatsze w substancje odżywcze, z kolei na obszarach, gdzie drapieżniki zostały przetrzebione, ten poziom jest o ok. 50 proc niższy.

 

W latach 80. opublikowano na łamach "Science" badania, z których wynikało, że te rafy koralowe, które zamieszkane są przez dużą populację ryb, przyrastają dwa razy szybciej niż rafy, gdzie ryb jest mało.(PAP)

 

krx/ zan/

Tagi: rafy , ryby
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi