Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
02.09.2016 aktualizacja 02.09.2016

Co wybór smartfona mówi o właścicielu?

Użytkownicy iPhonów i telefonów z systemem Android smartfonów różnią się od siebie cechami osobowości i są odmiennie postrzegani przez społeczeństwo – wynika z badania brytyjskich naukowców.

Pracownicy Uniwersytetu Lincolna oraz Uniwersytetu Lancaster (W. Brytania) postanowili sprawdzić, czy rodzaj posiadanego smartfona może świadczyć o właścicielu. Pomiędzy użytkownikami iPhonów i telefonów z systemem Android znaleźli kilka interesujących różnic. Rezultaty badania zaprezentowali na konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologii Społecznej w Cardiff.

Najpierw naukowcy przepytali 240 ochotników o ich opinie na temat użytkowników produktów marki Apple i innych firm specjalizujących się w wytwarzaniu urządzeń telekomunikacyjnych. Okazało się, że właściciele smartfonów z systemem Android byli postrzegani jako osoby bardziej uczciwe, pokorne, ugodowe i otwarte, ale mniej ekstrawertywne, niż właściciele iPhonów.

Następnie badacze zweryfikowali prawdziwość powyższych stereotypów na grupie 350 użytkowników poszczególnych marek. Większość z nich nie potwierdziła się. Stwierdzono jedynie, że właściciele telefonów z systemem Android rzeczywiście charakteryzują się większą dozą uczciwości i pokory.

Wyniki pokazały jednakże, iż kobiety dwa razy częściej decydują się na zakup iPhona, niż smartfona z systemem Android. Ponadto użytkownicy iPhonów przywiązują większą wagę do posiadania wysokiego statusu społecznego. Zwolennicy "androidów" charakteryzują się z kolei mniejszą skłonnością do konformizmu – rzadziej podążają za najnowszymi trendami i mają mniejszą potrzebę upodabniania się do innych ludzi.

"Nasze badanie dostarcza nowych danych na temat różnic osobowościowych pomiędzy użytkownikami poszczególnych smartfonów. Wybór smartfona może nam dużo powiedzieć o właścicielu" – komentuje Heather Shaw, doktorantka z Uniwersytetu Lincolna. (PAP)

ooo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024