Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
03.09.2016 aktualizacja 03.09.2016

Tożsamość można ukryć za okularami

Ludzie niezbyt dobrze radzą sobie z rozpoznawaniem nieznajomych osób na zdjęciach, a idzie im to jeszcze gorzej, gdy w grę wchodzą okulary – zawiadamia czasopismo „Applied Cognitive Psychology”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Yorku (W. Brytania) wykazali, że osoby badane osiągają gorsze wyniki w identyfikowaniu postaci ze zdjęć, jeśli porównują fotografie, na których model raz nosi okulary, a innym razem ich nie zakłada.

Badacze pokazywali uczestnikom pary zdjęć przedstawiające jedną lub dwie różne osoby. W niektórych zestawach na obu fotografiach widniały postacie bez okularów, w innych postacie w okularach, a w pozostałych na jednym zdjęciu można było zobaczyć modela w okularach, a na drugim bez. Badani mieli za zadanie zdecydować, czy obie fotografie przedstawiały tą samą osobę.

Okazało się, że gdy na obu zdjęciach występowała postać w lub bez okularów, uczestnicy odpowiadali poprawnie w 80 proc. przypadków. Jednak gdy na jednej fotografii model nosił „szkła”, a na innej już nie, trafność odpowiedzi spadała do 74 proc.

Dr Robin Kramer, jeden z autorów badania (DOI: 10.1002/acp.3261), przekonuje, że sytuacja mogłaby być zabawna, gdyby chodziło o rozpoznanie Clarka Kenta – komiksowego bohatera wcielającego się w rolę Supermana, który na co dzień nosił okulary i dzięki temu ukrywał swoją tożsamość przed mieszkańcami Metropolis. Aczkolwiek wyniki eksperymentów powinny dać do myślenia służbom pilnującym bezpieczeństwa w państwie, których praca często opiera się o kontrolę dokumentów tożsamości.

„W rzeczywistych warunkach okulary nie zapobiegłyby rozpoznaniu Clarka Kenta, a raczej Supermana, przez osoby znające jego twarz. Jednak dla osób, które by go nie znały, zadanie byłoby dużo trudniejsze, bo wyniki naszego badania pokazują, że okulary zakłócają zdolność do rozpoznawania nieznajomych osób ze zdjęć” – komentuje inny badacz dr Kay Ritchie. (PAP)

ooo/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024