Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
07.09.2016 aktualizacja 07.09.2016

Stomatolodzy z niemal 120 państw na kongresie FDI 2016 w Poznaniu

Kilka tysięcy stomatologów z niemal 120 państw weźmie udział w rozpoczynającym się w środę w Poznaniu Światowym Kongresie Stomatologicznym FDI 2016. Według organizatorów będzie to najbardziej prestiżowe wydarzenie w historii polskiej stomatologii.

„Każda grupa zawodowa ma wydarzenie, które traktuje wyjątkowo. Dla międzynarodowego grona lekarzy stomatologów nie ma spotkania bardziej prestiżowego niż Kongres FDI. FDI 2016 Poznań należy również traktować jako ogromną szansę na promocję osiągnięć polskiej stomatologii, zarówno tych w wymiarze naukowym, jak i przemysłowym. Udowodnimy, że należymy do ścisłej czołówki” - przekazał PAP prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. dr hab. n. med. Bartłomiej W. Loster.

Uczestnicy kongresu będą dyskutowali m.in. o stomatologii zachowawczej, protetyce stomatologicznej, laseroterapii, stomatologii estetycznej, ortodoncji, czy implantologii.

Poza wykładami międzynarodowego grona ekspertów, w programie wydarzenia znalazły się także debaty oraz kursy praktyczne. Kongresowi towarzyszyć będzie również wystawa ponad 300 producentów najnowocześniejszych produktów wykorzystywanych obecnie w stomatologii na całym świecie.

Jak podkreśliła prezydent Europejskiej Organizacji Regionalnej Światowej Federacji Dentystycznej ERO-FDI lek. dent. Anna Lella, kongres jest także okazją, by zarówno lekarze, jak i społeczeństwo zrozumieli, że „zachowanie w zdrowiu jamy ustnej, a szczególnie codzienna prawidłowa higiena, w połączeniu z regularnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym, mogą być kluczem do długowieczności i do poprawy jakości życia”.

„Głośno mówimy o związkach chorób jamy ustnej z chorobami ogólnymi i apelujemy o współpracę lekarzy w tym zakresie. Wyjaśniamy m.in., że cukrzyca niekorzystnie wpływa na stan dziąseł i w drugą stronę - że choroby przyzębia mogą pogarszać przebieg cukrzycy” – dodała.

Jednym z zagadnień poruszanych podczas kongresu będzie także zależność między zdrowiem jamy ustnej, a jakością życia starzejącego się społeczeństwa. Zdaniem ekspertów, mimo że wśród lekarzy występuje coraz większa dbałość o zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej dla seniorów, to kwestie chorób jamy ustnej nadal są marginalizowane.

Zdaniem prof. Bolesława Samolińskiego, kwestia zachowania zdrowia jamy ustnej w wieku podeszłym staje się wyjątkowo ważna, tym bardziej, że seniorzy bardzo często zmagają się również z innymi schorzeniami.

„Świadomość nierozerwalnego związku pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem ogólnym jest niezwykle ważna w procesie zapewnienia holistycznej opieki zdrowotnej oraz współpracy lekarzy dentystów z innymi specjalistami w zakresie medycyny” – podkreślił.

Stomatolodzy wskazują ponadto, że zdrowie jamy ustnej u osób starszych przekłada się także bezpośrednio na jakość ich życia. Jak tłumaczą, choroby jamy ustnej mają wpływ np. na jakość spożywanych posiłków, czyli zróżnicowanie diety, ale także np. poziom aktywności życia, a w skrajnym przypadku bezzębia – nawet do wykluczenia społecznego.

Światowy Kongres Stomatologiczny FDI 2016 potrwa w Poznaniu do 10 września. Organizatorem wydarzenia jest m.in. Światowa Federacja Dentystyczna FDI oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

PAP - Nauka w Polsce

ajw/ akw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024