Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
09.09.2016 aktualizacja 09.09.2016

Ponad 1500 wydarzeń podczas XIX edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Ponad półtora tysiąca spotkań, wykładów, warsztatów i pokazów z niemal wszystkich dziedzin nauki znalazło się w programie tegorocznej XIX edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN), który w przyszły piątek rozpocznie się we Wrocławiu.

Głównym celem cyklicznej imprezy jest popularyzowanie badań naukowych w różnych dziedzinach wiedzy. Imprezy organizowane w ramach DFN mają w sposób przystępny przybliżyć tematy i problemy, które rozwiązuje nauka.

Hasło tegorocznej edycji brzmi "Ziarna Wiedzy".

"Rok 2016 jest rokiem roślin strączkowych, i stąd nasz pomysł na hasło festiwalu. Chodzi nam o to, by ta wiedza kiełkowała w ludziach, jak roślina strączkowa wyrasta z małego ziarenka. Sam festiwal nie jest adresowany bynajmniej tylko do najmłodszych. Wszyscy bowiem mamy coś z dziecka: tę ciekawość świata" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej środowiskowy koordynator festiwalu prof. Kazimierz Orzechowski.

Celem imprezy jest również pokazanie postępu w różnych dyscyplinach wiedzy oraz przybliżenie nowych kierunków nauki, takich jak np. biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia.

Jednym z zagadnień tegorocznej edycji będzie immunologia. Dr Marta Sochacka z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu podkreśliła, że wykłady i prezentacje będą dotyczyć m.in. wirusów i zagrożeń z nimi związanych.

"Te wirusy będzie można również zobaczyć pod mikroskopem. Nasz program dotyczy spraw aktualnych i kontrowersyjnych. Zajęcia będą bardzo różnorodne. Poruszymy też i takie banalne zagadnienie, jak np. czy pić mleko?" - zapowiedziała Sochacka.

Co roku dużym zainteresowaniem cieszy się część festiwalu przygotowana przez Wydział Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego, obejmująca m.in. pokaz zwierząt egzotycznych hodowanych w domach.

"W każdej edycji festiwalu musimy o kilka dni przedłużać te pokazy, gdyż zainteresowanie jest ogromne. Mamy jednak tę satysfakcję, że dzięki temu rodzi się większy szacunek do zwierząt i do życia – szczególnie wśród młodzieży" - powiedział koordynator imprezy na UP, dr Tomasz Piasecki.

Koordynujący imprezy festiwalu na Uniwersytecie Wrocławskim prof. Adam Pawłowski zaznaczył, że na każdym z wydziałów tej uczelni przygotowano ciekawy i ambitny program. "Jeśli miałbym w tej edycji coś szczególnie polecić, to będą to wykłady i warsztaty na wydziale prawa, poświęcone bardzo różnym, także bieżącym zagadnieniom. Wstęp jest wolny, jak na wszystkie wydarzenia festiwalowe, a przecież prawnicy rzadko udzielają porad za darmo" - żartował Pawłowski.

Wydarzenia organizowane w ramach XIX edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przygotowali pracownicy wrocławskich uczelni, instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz środowisk pozauczelnianych. Program festiwalu został tak ułożony, by zainteresować zarówno najmłodszych pasjonatów wiedzy, jak i seniorów.

We Wrocławiu festiwal potrwa od 16 do 21 września. W kolejnych dniach sceną wydarzeń festiwalowych będą m.in. Legnica, Głogów, Dzierżoniów, Jelenia Góra, Wałbrzych, Bystrzyca Kłodzka, Dzierżoniów. Impreza zakończy się 21 października.

Patronat nad festiwalem objął serwis "Nauka w Polsce" Polskiej Agencji Prasowej.

PAP - Nauka w Polsce

ros/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024