Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
10.09.2016 aktualizacja 10.09.2016

Zażywanie witaminy D może obniżać ryzyko ataków astmy

Regularne zażywanie tabletek z witaminą D może obniżać ryzyko ciężkich, wymagających hospitalizacji ataków astmy u pacjentów, którzy jednocześnie stosują standardowe wziewne leki na astmę – wykazała analiza badań przeprowadzona przez Cochrane Library.

Z dotychczasowych badań wynika, że niedobór witaminy D ma związek z gorszą pracą płuc u pacjentów z astmą oraz z cięższymi atakami choroby. Nie ma jednak pewności, czy zażywanie tej witaminy może zmniejszać ryzyko zaostrzeń astmy.

Aby to ocenić, naukowcy pod kierunkiem prof. Adriana Martineau z Queen Mary University w Londynie przeanalizowali wyniki badań, które przeprowadzono wcześniej wśród dorosłych pacjentów z astmą w USA, Kanadzie, Indiach, Japonii, Polsce i Wielkiej Brytanii.

Jak wyliczyli, regularne zażywanie pigułek z witaminą D przez osoby cierpiące na astmę zmniejszało o połowę - z 6 proc. do 3 proc. - ryzyko poważnych ataków choroby, wymagających pobytu w szpitalu.

Prof. Martineau zaznacza, że nie jest jasne, czy korzystny efekt działania witaminy D dotyczył wszystkich chorych na astmę, czy tylko tych, którzy wyjściowo mieli bardzo niski poziom tego związku. Odpowiedź na to naukowcy powinni uzyskać w ciągu kilku miesięcy, gdyż obecnie analizują dane pod tym kątem.

Ponieważ uczestnicy badań byli najczęściej dorośli i mieli łagodną lub umiarkowaną astmę, konieczne są dalsze badania wśród dzieci z astmą oraz wśród dorosłych z ciężką postacią tej choroby. Pomogą one ocenić, czy te dwie grupy również mogą odnieść korzyści z zażywania suplementów z witaminą D, przekonuje prof. Martineau.

Astma jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych; przeważnie rozwija się w dzieciństwie. Na świecie cierpi na nią 300 mln osób, a w Polsce 4 mln. Schorzenie ma charakter zapalny i wiąże się z nadwrażliwością oskrzeli na różne bodźce – głównie alergeny, ale też na zimne powietrze, wirusy czy wysiłek fizyczny. Objawia się tzw. świszczącym oddechem, kaszlem i dusznością. Około 5-10 proc. chorych na astmę ma ciężką postać choroby.

Cochrane Library jest internetową bazą przeglądów badań na ważne tematy medyczne. Meta-analizy wielu badań są metodą wykorzystywaną w celu ustalenia m.in. zasadności różnych interwencji medycznych. (PAP)

jjj/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024