Strona główna Aktualności

Nauki Przyrodnicze na Scenie - w piątek i sobotę w Poznaniu

10.09.2016 Popularyzacja nauki, Festiwale nauki

Fot. materiały prasowe

Wykłady, przedstawienia i naukowe demonstracje prowadzone przez uczniów i nauczycieli wypełnią dwa dni Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie. Impreza odbędzie się w piątek i sobotę (16-17 września) na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu.

Festiwal jest częścią międzynarodowego projektu Science on Stage Europe Festival, który tworzy konsorcjum 29 krajów. Wykłady i pokazy realizowane są przez uczniów i nauczycieli liceów, gimnazjów i zespołów szkół. Uczestnicy festiwalu współzawodniczą, a festiwalowe jury ocenia ich dokonania i przyznaje nagrody w trzech kategoriach: eksperymenty, przedstawienia teatralne i opracowania multimedialne. Festiwal wyłoni kandydatów do polskiej delegacji (co najmniej 13-osobowej) na festiwal europejski w Debrecen (Węgry) w 2017 roku.

 

W ramach jubileuszowej dziesiątej edycji festiwalu można się będzie dowiedzieć np., czy przedszkolak może unieść worek wypełniony powietrzem i jaki jest wspólny problem człowieka i niedźwiedzi polarnych.

 

Przewidziano liczne demonstracje, podczas których będzie można się przekonać m.in. o magicznej mocy rzodkiewki i aronii, posłuchać koncertu fal dźwiękowych czy wykonać doświadczenia z użyciem balonu. W ramach prezentacji multimedialnych można się z kolei dowiedzieć, jak wygląda pomiar zanieczyszczenia światłem nocnego nieba w pobliżu miasta Sulęcin, czy skrobia jest plastikiem przyszłości i kim jest "alergiczny sierściuch".

 

Będą też przedstawienia, np. "Brzydotę pańskiego krawata można wytłumaczyć matematycznie", "Nie zadzieraj z maszynami prostymi" czy "Mały Książę w świecie nauki".

 

W czasie trwania festiwalu będzie można też oglądać wystawy: Świat przed erą cyfrową, Układ Słoneczny czy Oblicza Księżyca (zdjęcia Księżyca oraz jego kraterów wykonane przez uczniów).

 

Oprócz wykładów dla uczniów przewidziano również warsztaty dla nauczycieli. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie http://www.sons.amu.edu.pl/

 

"Uczestnicy festiwalu krajowego, i następnie - europejskiego - podnoszą kwalifikacje, przedstawią osiągnięcia dydaktyczne, wymienią doświadczenia, nawiążą nowe kontakty zawodowe i doskonalą umiejętności językowe. Doświadczenia te zostaną potem udostępnione zainteresowanym za pośrednictwem naszej witryny internetowej i na specjalnym seminarium. Dzięki temu Polska i Europa lepiej wykorzystują obiektywnie statystycznie malejące zainteresowanie tymi przedmiotami wśród kształcącej się młodzieży w kraju i w całej Unii Europejskiej" - podkreśla przewodniczący Krajowego Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie, dr hab. Grzegorz Musiał z Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu.

 

Jak dodał, strona polskiej edycji festiwalu jest włączona w portal internetowy festiwalu europejskiego (http://www.science-on-stage.eu/). Uczniowie i nauczyciele mogą tam znaleźć materiały pomocne w bardziej efektywnym nauczaniu przedmiotów przyrodniczych. "Nauczyciele polscy mogą tam również uzyskać wsparcie organizacyjne i finansowe dla współpracy w realizacji wspólnych projektów dydaktycznych z nauczycielami z innych krajów" - powiedział dr Musiał.

 

Serwis Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

zan/ mrt/

Fot. materiały prasowe

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Odrobina filozofii skłania umysł człowieka ku ateizmowi. Ale prawdziwa głębia filozofii zwraca umysł ku religii.
Francis Bacon

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->