Strona główna Aktualności

"Dogoterapia" - czy pies dobrym terapeutą jest

13.09.2016 Książka

Czy terapia z udziałem psa może poprawić stan pacjenta? Czasem może. Na razie jednak mało jest solidnych badań naukowych, które jednoznacznie wskazywałyby na skuteczność takiego rodzaju terapii - piszą w monografii "Dogoterapia" Kasper Sipowicz, Edyta Najbert i Tadeusz Pietras.

Mogłoby się wydawać, że dogoterapia (inaczej kynoterapia)- terapia z udziałem psa - to dziedzina dobrze już zbadana i udokumentowana. Nie jest przecież niczym zaskakującym, że psie towarzystwo i opieka nad zwierzęciem może na niektóre osoby działać kojąco. Kasper Sipowicz, Edyta Najbert i Tadeusz Pietras postanowili jednak zebrać badania dotyczące tej dziedziny. I okazało się, że publikacji naukowych dotyczących tej dziedziny wcale nie ma na świecie tak dużo. Monografia jest zaskakująco cienka - liczy zaledwie 160 stron. A badania, które są tam wymieniane, wcale nie mają solidnego naukowego podparcia.

 

"Dowody co do skuteczności dogoterapii w różnych zaburzeniach (...) pochodzą wyłącznie z małych prób, a część z tych badań jest wątpliwa pod względem metodologicznym" - napisano w monografii. Nie znaczy to wcale, że dogoterapia jest czymś pozbawionym sensu. Potrzeba jednak jeszcze dużych przekrojowych badań, by rzeczywiście pokazać zależność między stanem osób z różnymi zaburzeniami a obecnością psa.

 

W badaniach na małych próbach testowano np. wpływ dogoterapii na osoby z autyzmem, zespołem Aspergera czy PTSD. Wyniki są obiecujące, choć nie można ich jeszcze uznać za pewnik. Są również przesłanki, że obecność psa terapeutycznego w klasie lekcyjnej korzystnie wpływa na przyswajanie wiedzy przez dzieci z ADHD, ADD czy dysleksją. Poza tym obecność psa terapeutycznego na sali przesłuchań może też dobrze wpływać na stan dzieci z PTSD, które były ofiarami lub świadkami przestępstw.

 

Czworonożni przyjaciele mogą też być pomocą u pacjentów z ciężką postacią depresji. Zwierzęta - tzw. psychiatric service dogs - szkolone są, by budzić właściciela, gdy ma on koszmary senne, a nawet by wezwać pomoc przy próbie samobójczej.

 

Psy pomagać też mogą osobom z padaczką. Po odpowiednim wyszkoleniu pies może ostrzegać chorego o zbliżającym się ataku epilepsji - z wyprzedzeniem 15-45 minut, co daje właścicielowi czas na przygotowanie się. A w przypadku epilepsji pies kładzie się obok chorego, by chory nie był narażony na uraz. Do takich zadań nadają się jednak tylko nieliczne psy.

 

O tym, że zwierzęta są też dużą pomocą dla osób niewidomych - nie trzeba wspominać. Jest jednak z tym związany pewien dodatkowy ciekawy efekt. "Niewidomy z psem przewodnikiem łatwiej nawiązuje kontakty społeczne z innymi ludźmi niż ten sam niewidomy poruszający się z białą laską. Pies bowiem wzbudza pozytywne emocje, które są przenoszone na jego właściciela. Badania potwierdziły, że niewidomy z psem przewodnikiem szybciej uzyska pomoc przechodniów niż niepełnosprawny bez czworonoga" - piszą autorzy monografii.

 

Dogoterapia to - jak napisano w publikacji - dziedzina wiedzy i praktyki społecznej, która lokuje się na pograniczu pedagogiki specjalnej, psychiatrii i medycyny somatycznej. Choć są już liczne przesłanki, że metoda ta może być skuteczna, to trzeba jeszcze - zdaniem autorów monografii - poczekać na solidne rzetelne badania, które zweryfikują jej skuteczność. A to potrzebne będzie, by takiego rodzaju terapia np. była refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

"Dogoterapia - terapia z udziałem psa. Podstawy kynopedagogiki", Kasper Sipowicz, Edyta Najbert i Tadeusz Pietras. Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa 2016

 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi