Strona główna Aktualności
Uczelnie

390 mln zł dla naukowców w kolejnych konkursach NCN

17.09.2016 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

W sumie 390 mln zł mogą otrzymać naukowcy w kolejnych konkursach ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki. W 12. edycji programów OPUS, PRELUDIUM i SONATA do zdobycia jest 330 mln zł. W drugim konkursie BEETHOVEN na polsko-niemieckie projekty badawcze i ostatniej edycji konkursu POLONEZ mogą otrzymać po 30 mln zł.

POLONEZ to konkurs umożliwiający naukowcom z zagranicznych instytucji przyjazd do Polski na roczny lub dwuletni staż badawczy. Wnioskodawca musi mieć stopień doktora lub cztery lata doświadczenia badawczego w pełnym wymiarze czasu pracy, a także w ciągu ostatnich trzech lat nie powinien mieszkać, pracować lub studiować w Polsce dłużej niż 12 miesięcy. Na trzecią i ostatnią edycję konkursu NCN przeznaczyło 30 mln zł.

 

"W drugiej edycji konkursu BEETHOVEN wprowadzono zmiany w stosunku do pierwszej edycji. Dotąd mogły w nim startować polsko-niemieckie zespoły badawcze, realizujące projekty z obszaru nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Tym razem o finansowanie powalczą również przedstawiciele wybranych dyscyplin nauk ścisłych i technicznych" - informuje Narodowe Centrum Nauki. Budżet konkursu, współorganizowanego przez Niemiecką Wspólnotę Badawczą (Deutsche Forschungsgemeinschaft - DFG), wynosi 30 mln zł.

 

"Pierwsza edycja konkursu cieszyła się sporym powodzeniem i pozwoliła na sfinansowanie prac 17 polsko-niemieckich zespołów. Teraz rozszerzamy formułę programu, dopuszczając projekty z nauk ścisłych, i niemal trzykrotnie zwiększamy budżet. Mam nadzieję, że w kolejnych latach BEETHOVEN obejmie również pozostałe dziedziny nauki" – komentuje dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki.

 

Oprócz dwóch konkursów międzynarodowych nabór zgłoszeń rozpoczyna się także w trzech konkursach krajowych, odbywających się już po raz dwunasty.

 

OPUS to najpopularniejszy konkurs NCN, skierowany do szerokiego grona odbiorców. Może w nim startować każdy badacz, niezależnie od stażu i stopnia naukowego. Uzyskane środki można przeznaczyć na stworzenie zespołu badawczego oraz zakup aparatury potrzebnej do realizacji badań. Budżet konkursu wynosi 250 mln zł.

 

Dla badaczy rozpoczynających karierę naukową, którzy nie posiadają stopnia naukowego doktora, przeznaczony jest konkurs PRELUDIUM. Dla doktorantów jest to szansa na pierwsze samodzielne poprowadzenie projektu badawczego. W dwunastej edycji budżet ustalono na 30 mln zł.

 

SONATA również jest konkursem skierowanym do badaczy na początku kariery, jednak już nieco bardziej doświadczonych. O finansowanie mogą ubiegać się naukowcy ze stopniem naukowym doktora, którzy uzyskali go maksymalnie siedem lat przed złożeniem wniosku, a więc w latach 2009-2016. Pula konkursowa wynosi 50 mln zł.

 

Wnioski należy składać do 15 grudnia 2016 r. Wyniki konkursów OPUS, SONATA, PRELUDIUM zostaną ogłoszone do czerwca 2017 r., a konkursu POLONEZ – do maja 2017 r. Laureatów konkursu BEETHOVEN powinniśmy poznać w październiku 2017 r.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi