Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
19.09.2016 aktualizacja 19.09.2016

Lublin/ Piknik Naukowy na otwarcie festiwalu nauki

Jak impulsami z mięśni człowieka można sterować robotami, do czego wykorzystywane są organizmy żyjące kilometr pod ziemią i jak zbudować dom z konopi - tych i wielu innych rzeczy można było dowiedzieć się w niedzielę na Pikniku Naukowym w Lublinie.

Piknik zorganizowano na otwarcie XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Na stadionie Arena Lublin ustawione zostały stoiska z aparaturą, eksponatami i plakatami. Przedstawiciele wyższych uczelni i placówek naukowych przybliżali wyniki badań, wskazywali ich zastosowania i efekty.

Dużym zainteresowaniem młodych ludzi cieszyło się stoisko lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie za pomocą czujników przymocowanych do skóry impulsy elektryczne z mięśni człowieka przekazywane były do komputera. W ten sposób można było sterować postaciami w grze komputerowej albo poruszać ręką kolegi.

„Sygnał, który wytwarzają nasze mięśnie podczas pracy, można przekazać do komputera, a dalej możemy zrobić z nim, co tylko chcemy. Można w ten sposób sterować komputerem bez użycia myszki czy klawiatury, czy podłączyć się do innej osoby i sterować jej mięśniami. To ma wielkie znaczenie w rozwoju protez czy robotów” – powiedział Artur Wnorowski z Zakładu Biofarmacji UM.

Na jednym ze stoisk Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prezentowane były mikroorganizmy wydobyte w kopalniach z głębokości kilometra pod ziemią, ich powiększone fotografie oraz fragmenty skał, w których żyją. Naukowcy z KUL pracują nad ich praktycznymi zastosowaniami.

„W ziemi na głębokości ponad jednego kilometra, w otoczeniu pokładów węgla, żyją mikroorganizmy, które żywią się metanem. One żyją w bardzo trudnych warunkach, wykształciły tam mechanizmy przystosowawcze, które chcemy wykorzystać. Gromadzą polimery, które mogą służyć do wytwarzania bioplastików ulegających rozkładowi czy wytwarzają substancje zatrzymujące wodę w ich komórkach, które nadają się do produkcji kosmetyków czy leków o właściwościach ochronnych” – powiedziała Anna Pytlak z Instytutu Biotechnologii KUL.

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej pokazywali, jak można zbudować dom przy wykorzystaniu paździerzy konopnych łączonych spoiwem wapiennym. „Użycie ekologicznych materiałów to teraz cecha nowoczesnego budownictwa. Produkcja konopi nie generuje dwutlenku węgla, te rośliny go pochłaniają. Paździerze konopne są bardzo dobrym izolatorem, nie potrzeba stosować dodatkowych materiałów izolacyjnych, na dodatek są zdrowe, utrzymują poziom wilgotności dogodny dla człowieka w pomieszczeniach i stabilizują temperaturę. Wykonanie ściany z takiego materiału jest bardzo proste” – tłumaczył Przemysław Brzyski z Katedry Budownictwa Ogólnego Politechniki Lubelskiej.

„Dotychczas prowadziliśmy badania laboratoryjne, w te wakacje wybudowaliśmy pierwszy dom, na razie rekreacyjny, z tego materiału. Sprawdzamy, jak zachowuje się w warunkach naturalnych, opracowujemy technologię” – dodał.

Przy innych stoiskach można było przekonać się o walorach zdrowotnych płatków śniadaniowych, sprawdzić się na ergometrze wioślarskim, zobaczyć barwne fotografie preparatów wykonane przy użyciu mikroskopu elektronowego, przeprowadzić proste doświadczenia chemiczne. Łącznie naukowcy przygotowali blisko 140 projektów.

Tegoroczny Lubelski Festiwal Nauki odbywa się pod hasłem „Nauka źródłem inspiracji”. Prezentacje na uczelniach, w instytutach badawczych, bibliotekach, muzeach i w innych instytucjach rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do piątku. Przygotowano ponad 1,2 tys. rozmaitych projektów – warsztatów, pokazów, dyskusji, wystaw, wykładów – popularyzujących wiedzę i badania naukowe.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024