Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
20.09.2016 aktualizacja 20.09.2016

Naukowcy pracują nad nowymi ekranami dotykowymi

Brytyjscy naukowcy pracują nad stworzeniem tańszej i wydajniejszej alternatywy dla aktualnych technologii używanych w ekranach dotykowych – w tym celu badają praktyczne zastosowania srebrnych nanodrutów. Wyniki ich badań ukazały się w piśnie „Nanoscale”.

Grupa naukowców z University of Sussex bada obecnie możliwość zastosowania nanodrutów srebrnych jako alternatywy dla tlenku cyny indu (ang. indium tin oxide, ITO), z którego to materiału powstają elektrody w tradycyjnych ekranach dotykowych.

Jak twierdzą naukowcy, wyniki badań pokazują, że materiał jest nie tylko odpowiedni dla ekranów dotykowych w urządzeniach mobilnych, lecz również można z jego pomocą wytworzyć obraz w wysokiej rozdzielczości dla wyświetlaczy LCD w smartfonach, telewizorach i ekranach komputerowych.

Nanodruty srebrne stanowią atrakcyjny materiał atrakcyjny materiał dla ekranów dotykowych z racji posiadania większej przepuszczalności i przewodności niż ITO - tłumaczą naukowcy. Wyniki prowadzonych przez nich badań po raz pierwszy wykazały, że nanodruty srebrne nadają się również do bardziej wymagających wyświetlaczy LCD i OLED - zaznaczają.

"Technologie takie jak LCD czy OLED tworzą obrazy za pomocą pikseli. Każdy piksel dzieli się na trzy subpiksele, które zazwyczaj odpowiadają kolorom czerwonemu, zielonemu i niebieskiemu" – tłumaczy szef grupy badawczej, prof. Alan Dalton. "Przykładowo, w wyświetlaczu w smartfonie subpiksele te są mniejsze niż szósta część szerokości ludzkiego włosa - co jest bliskie nanodrutom srebrnym, których używamy w naszych badaniach".

Jak tłumaczy główny autor opublikowanego artykułu dr Matthew Large, w omawianych badaniach naukowcy skupili się na sposobie osiągnięcia najmniejszej możliwej wielkości subpikseli, która nie wpłynęłaby negatywnie na właściwości nanodrutów srebrnych. "Rezultaty pokazują, w jaki sposób przygotować nasze nanodruty tak, by spełniały wymagania konkretnych ich zastosowań" – dodaje.

Obecnie naukowcy pracują nad możliwością komercjalizacji swojego rozwiązania. W tym celu nawiązali współpracę z brytyjską firmą M-Solv. Jak twierdzą, dotychczasowa współpraca wykazała, że zastosowanie nanodrutów srebra w technologii multi-touch zmniejsza koszty produkcji urządzeń oraz zużycie energii.

"Głównym problemem alternatywnych materiałów badanych przez innych naukowców jest, przynajmniej w tym momencie, brak możliwości efektywnego konkurowania z ITO bądź zbyt wysokie koszty produkcji" – mówi prof. Dalton. - "Czyni to nanodruty srebra i ich hybrydy z grafenem prawdopodobnie najbardziej opłacalną alternatywą dla istniejących technologii". (PAP)

kflo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024