Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
19.09.2016 aktualizacja 19.09.2016

Rusza XVI Zachodniopomorski Festiwal Nauki

Jak powstało DNA? Co piszczy w Bałtyku? Jak powstaje produkt idealny? Te i wiele innych ciekawostek poznają uczestnicy XVI Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki, który między 19 a 24 września odbędzie się w Szczecinie i Koszalinie.

W ramach festiwalu odbywać się będą wykłady, warsztaty, wystawy, pokazy, ćwiczenia, różnorodne tematycznie zajęcia – począwszy od nauk technicznych, poprzez nauki morskie, astronomiczne, przyrodnicze aż po humanistyczne czy filologiczne. Celem festiwalu jest pobudzenie zainteresowania różnymi dziedzinami wiedzy oraz zaprezentowanie osiągnięć naukowców regionu zachodniopomorskiego i sposobów ich praktycznego zastosowania.

Uroczysta inauguracja XVI Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki, połączona z dyskusją panelową na temat: Migracje ludności we współczesnej Europie, odbędzie się 19 września o godz. 17.00 na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

W kolejnych dniach na Uniwersytecie Szczecińskim będzie można dowiedzieć się, skąd się biorą frazeologizmy; jak powstaje produkt idealny i pomysł na jego kampanię reklamową; jak powstało DNA; co w Bałtyku piszczy?

Dzięki Politechnice Koszalińskiej goście festiwalu poznają mity i prawdę o reklamie podprogowej, zobaczą pokaz robotów mobilnych, przemysłowych i dronów.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny przygotował m.in. zajęcia dotyczące energii, podczas których będzie można poznać różnorodne źródła energii, dowiedzieć się, skąd możemy pozyskiwać energię, dlaczego należy oszczędzać energię. Uczestnicy innych warsztatów i prelekcji dosiedzą się, jak środowisko może wpłynąć na aktywność naszych genów i jak długo żyją nasze śmieci.

W ramach Festiwalu wyższe uczelnie Szczecina i Koszalina otwierają drzwi sal wykładowych, laboratoriów i pracowni dla wszystkich zainteresowanych osób. Różnorodną ofertę przygotowały również szczecińskie instytucje: Książnica Pomorska oraz Archiwum Państwowe.

Będzie można skorzystać też z wyjazdowych zajęć terenowych w najpiękniejszych i cennych przyrodniczo miejscach regionu np. w Wolińskim Parku Narodowym, Drawieńskim Parku Narodowym, Parku Krajobrazowym Doliny Dolnej Odry. W programie znalazły się również: zwiedzanie statku szkolno-badawczego Nawigator XXI, Puszczy Wkrzańskiej i rezerwatu Świdwie.

Zachodniopomorski Festiwal Nauki przygotowywany jest przez niemal wszystkie uczelnie publicznie i niepubliczne Szczecina i Koszalina (tj. Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Akademię Morską w Szczecinie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Wyższą Szkołę Humanistyczną TWP oraz Politechnikę Koszalińską) pod organizacyjnym kierownictwem Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024