Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
22.09.2016 aktualizacja 22.09.2016

Kraków/ Ponad tysiąc naukowców przygotowało 10. Małopolską Noc Naukowców

Widowisko "Naukowe safari z dinozaurami", premiera filmu o walce z żywiołem na platformie wiertniczej i 1,4 tys. innych atrakcji przygotowało w tym roku dla uczestników 10. Małopolskiej Nocy Naukowców ponad tysiąc naukowców i półtora tysiąca studentów.

W ubiegłym roku w Małopolskiej Nocy Naukowców uczestniczyło ponad 70 tys. osób. Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku 30 września ten rekord zostanie pobity.

"Na uczestników jubileuszowej, dziesiątej Małopolskiej Nocy Naukowców w sześciu miastach Małopolski czeka aż 1400 różnorodnych atrakcji w 70 miejscach. Program tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców przygotowało ponad tysiąc naukowców i półtora tysiąca studentów i osób zaangażowanych z 39 partnerskich instytucji. To największa Małopolska Noc w historii, spodziewamy się więc kolejnego rekordu frekwencyjnego" – zapowiada marszałek województwa Jacek Krupa.

W Krakowie piątkowa noc 30 września rozpocznie się w kinie Kijów.Centrum widowiskiem "Naukowe safari z dinozaurami". Uczestnicy przeniosą się do jurajskiego lasu i będą mogli zobaczyć czasy, gdy światem władały największe zwierzęta lądowe. W trakcie Małopolskiej Nocy Naukowców swoją polską premierę będzie miał też film "Żywioł. Deepwater Horizon", pokazujący, jak załoga najnowocześniejszej platformy wiertniczej na świecie stawia czoło potędze morskiego żywiołu.

Dla zainteresowanych nauką Akademia Górniczo-Hutnicza przybliży m.in. zjawiska fizyczne zachodzące w nanoświecie i zorganizuje pokaz "Władcy piorunów – wyładowania elektryczne od A do Z" w Laboratorium Wysokich Napięć. W Instytucie Fizyki Jądrowej będzie można zwiedzić Labirynt nauki, uczestniczyć w wykładach na temat wielkich eksperymentów badawczych i zobaczyć od środka akcelerator Van de Graaffa.

Uniwersytet Jagielloński zaprasza chętnych do podróży koleją transsyberyjską, podglądania mózgu przy pracy, podsłuchiwania wszechświata, poznawania laboratorium Frankensteina i praw fizyki w "Gwiezdnych Wojnach" oraz kuchennych ewolucji czy egzaminu w Hogwarcie… Dodatkowo w Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris uczestnicy Nocy Naukowców będą mogli zwiedzić synchrotron i poznać zasady jego działania oraz zastosowanie.

W Akademii Sztuk Pięknych chętni spróbują swoich sił w malarstwie, tworzeniu własnych kompozycji fotograficznych i modelowaniu komputerowego obiektu, a także poszukają odpowiedzi na pytanie: czy światło ma kształt i czy ten kształt da się zaprojektować.

Politechnika Krakowska z kolei zaproponuje widowiskowe eksperymenty chemiczne, takie jak chemia w ciemności, chemia niskich temperatur, laboratorium czterech żywiołów. Oprócz tego uczestnicy będą mogli zrobić tabletkę z kawy, spotkać się z robotem i sprawdzić, jak wygląda wirtualna rzeczywistość. Również Uniwersytet Rolniczy przygotował kolorowe laboratorium chemiczne, tomograficzne badania drzewa oraz odkrywanie tajemnic DNA. Będzie także można zrobić własny miniogród stosując recykling.

Naukowcy z Uniwersytetu Pedagogicznego z kolei przybliżą m.in. tajniki laboratorium nanostruktur i laboratorium laserowego, ujawnią tajemnice nietoperzy i zaproponują nocne potyczki w grach komputerowych. Na Uniwersytecie Ekonomicznym będzie można sprawdzić siły w różnych grach, poznać tajniki towaroznawstwa i nauczyć się skutecznego wywierania wpływu i mądrej autoprezentacji.

Naukowcy z Instytutu Nauk Geologicznych opowiedzą uczestnikom, jak oddzielić mak od piasku, znaleźć igłę w stogu siana i odróżnić sztucznie wytwarzany kryształ od prawdziwego. W Instytucie Ekspertyz Sądowych w pokazie "Każdy kontakt pozostawia ślad" można będzie wcielić się w rolę detektywa na zainscenizowanym miejscu przestępstwa i zapoznać się ze sposobami ujawniania, zabezpieczania i analizy różnego rodzaju śladów.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale na wybrane atrakcje obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej wydarzenia http://nocnaukowcow.malopolska.pl/

PAP - Nauka w Polsce

hp/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024