Strona główna Aktualności
Uczelnie

Ekspert: tylko jeden obcokrajowiec zrealizuje w Polsce swój grant ERC

26.09.2016 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

W Wlk. Brytanii czy Niemczech połowę prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych otrzymują obcokrajowcy. W Polsce dopiero jeden naukowiec z zagranicy będzie realizował swój grant ERC. Badania poprowadzi na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W rozstrzygniętej pod koniec sierpnia kolejnej edycji konkursu Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) granty otrzymało 325 naukowców 42 narodowości, którzy będą prowadzili badania w 23 krajach Europy. Na ich badania przeznaczono łącznie ponad 485 milionów euro. Najwięcej grantów będzie realizowanych w Niemczech - 61, w Wielkiej Brytanii - 59 grantów oraz we Francji - 46 grantów. Do Polski trafiły trzy takie granty. Ten wynik - choć skromny - i tak jest osiągnięciem, bo ostatnio trzy granty ERC polska nauka uzyskała w 2010 roku.

 

W 2016 roku - oprócz trzech Starting Grants - Polska ma na swoim koncie jeszcze jeden sukces. Mamy pierwszego w naszej historii badacza z zagranicy, który swój grant ERC będzie realizował w naszym kraju: na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. "To jednak kropla w morzu potrzeb" - ocenia w rozmowie z PAP dr Wiesław Studencki, który w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE zajmuje się projektami ERC. W Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Austrii zdarza się, że prawie połowę grantów zdobywają, pracujący w tych krajach obcokrajowcy.

 

"W pewnych aspektach jesteśmy świetnym miejscem do prowadzenia badań również dla zagranicznych naukowców - mówi dr Studencki. - W ostatnich latach z funduszy UE kupiliśmy ogromne ilości aparatury badawczej, więc trzeba by ją zacząć udostępniać. Trochę mnie dziwi, że nie było dotąd zachęty, aby instytuty, które zainwestowały w aparaturę najwięcej, w Horyzoncie 2020 angażowały się w projekty infrastrukturalne, aby przyciągać do siebie naukowców z zagranicy".

 

Jednak mimo świetnej w wielu ośrodkach infrastruktury badawczej, kuleją warunki wynagradzania naukowców i inne mniej naukowe aspekty, co utrudnia badaczom z zagranicy podjęcie pracy w Polsce. "Naukowiec musi mieć ułatwione sprawy administracyjno-formalne, socjalne i finansowe: kwestię wynajęcia mieszkania, posłania dziecka do szkoły. Także szybkiego zakupu aparatury. Z tym u nas są jeszcze problemy" - podkreśla dr Studencki.

 

Zdaniem eksperta KPK - mimo trzech tegorocznych grantów ERC dla polskich naukowców - na razie nie ma oznak, aby liczba grantów ERC dla naszych naukowców radykalnie wzrosła. "Wniosków z Polski o granty ERC wciąż spływa bardzo mało. O jedne z najlepszych grantów na świecie, które cieszą się ogromnym powodzeniem i prestiżem, Polacy jakoś nie bardzo chcą się ubiegać. Na razie wciąż nie ma też mechanizmu, który potrafiłby zwiększyć zainteresowanie tymi grantami" - mówi dr Studencki.

 

Tymczasem - jak tłumaczy - wbrew pokutującemu przeświadczeniu, że granty ERC są niemal nieosiągalne dla Polaków, są one dla naszych naukowców naprawdę do zdobycia. Bezzasadne są też obawy o biurokratyczną, brukselską machinę towarzyszącą procesowi aplikowania. "Obydwa poglądy są fałszywe. W Polsce jest wielu naukowców, którzy mają potencjał, aby taki wniosek przygotować. Poza tym - w powszechnym poczuciu dotychczasowych laureatów - to najprostszy z konkursów grantowych, jakie oferuje UE" - podkreśla rozmówca PAP.

 

We wniosku o grant ERC przedstawia się pomysł na projekt naukowy; oczywiście - jak przyznaje ekspert - pomysł musi być znakomity. "Pisania nie jest dużo. Do pierwszego etapu pisze się 5-stronicowy tekst, opisujący pomysł i jego dłuższą 15-stronicową wersję. Do tego dołącza się CV i opis dorobku badawczego - nie więcej niż cztery strony. W sumie jest to nie więcej niż 28 stron, a to nie jest dużo" - opisuje dr Studencki.

 

Naukowcy, którym uda się przejść do kolejnego etapu, muszą zaprezentować swój projekt przed gronem kilkunastu ekspertów w Brukseli. Najpierw jest prezentacja, a potem dyskusja z ekspertami. "Całość trwa 20 minut i ani minuty dłużej" - mówi dr Studencki. Na tym etapie mniej więcej co drugi wniosek otrzymuje finansowanie.

 

Co powoduje, że naukowcy z Wielkiej Brytanii czy Niemiec tak świetnie radzą sobie w zdobywaniu europejskich grantów, w tym grantów ERC? Zdaniem dr. Studenckiego to nie tylko siła tamtejszej nauki, ale rozmaite rozwiązania systemowe. "Duże uczelnie nie wypuszczają na świat wszystkich wniosków o granty. Mają wewnętrzny, merytoryczny filtr. Jeśli pomysł na grant jest słaby, to nie wychodzi poza mury uczelni. W ten sposób dbają one o swoją renomę, aby mimowolnie nie wytworzyła się atmosfera, że z jakiegoś ośrodka spływa - kiepska naukowo - drobnica. U nas jest to nie do zrobienia, bo zaraz podniósłby się protest o gwałcenie swobody badań naukowych" - tłumaczy.

 

Poza tym instytucje naukowe w Wielkiej Brytanii mają w swojej strategii wpisane pozyskiwanie najlepszych grantów unijnych. "To określa całość innych działań uczelni. Efekt jest taki, że naukowiec pomoc w przygotowaniu wniosku otrzymuje na poziomie instytutu, wydziału i uczelni. Sam zajmuje się tylko nauką" - wyjaśnia rozmówca PAP.

 

W Polsce pod tym względem też sporo się zmienia. Naukowiec, który chce się starać o grant ERC, może zgłosić się po pomoc np. do KPK lub do jednego z Regionalnych Punktów Kontaktowych, których specjaliści doradzą i pomogą w wypełnieniu administracyjnej części wniosku. Od kilku lat w poszczególnych instytucjach powstają już biura, które pomagają w przygotowywaniu wniosków grantowych. Niedawno do ich grona dołączyło Biuro Doskonałości Naukowej PAN. "W Polsce jest też ponad 50 osób, które oceniają wnioski ERC. Ich też można prosić o opinię, czy przedstawiany pomysł jest przełomowy czy też nie. Zawsze są bardzo chętni do pomocy" - mówi dr Studencki.

 

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 2 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2,75 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 3,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku.

 

Naukowcy zainteresowani grantami ERC będą mogli wziąć udział w konferencji organizowanej przez KPK 30 września w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie. Przedstawione zostaną szczegóły procedury oceny wniosków, programy wspomagające przygotowanie i realizację projektów. Laureaci grantów ERC omówią realizowane już projekty badawcze.

 

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

 

ekr/ agt/

Tagi: erc
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi