Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
28.09.2016 aktualizacja 28.09.2016

20 mln lat ekologicznej równowagi

Przez ponad 20 mln lat los dużych zwierząt ściśle był uzależniony od ilości biomasy roślinnej. Tę zależność wykazały badania opublikowane na łamach tygodnika „Proceedings of the National Academy of Science”.

Opierając się na 14 tys. skamieniałości naukowcy zrekonstruowali bioróżnorodność dużych lądowych zwierząt i porównali to z danymi dotyczącymi produkcji biomasy roślinnej w tym samym czasie. Jak dotąd był to największy zbiór danych przeanalizowanych pod tym kątem.

Skamieniałości pochodziły z Ameryki Północnej i Europy. Reprezentowały ponad 1600 różnych gatunków dużych zwierząt z 1500 stanowisk. Obejmowały okres od 23-1,8 mln lat temu.

Okazało się, że przez ponad 20 mln lat wzrost lub spadek różnorodności biologicznej dużych zwierząt był ściśle uzależnione od ilości biomasy roślinnej. Innymi słowy, im więcej biomasy produkowały rośliny, tym większa w tym samym czasie występowała różnorodność biologiczna takich zwierząt, jak parzystokopytne, duże drapieżniki, małpy czy słonie.

Wraz z nastaniem zlodowacenia wiele dużych zwierząt zaczęło wymierać, a następnie nie odrodziło się po wymieraniu. Powodem mogło być oddziaływanie człowieka na środowisko naturalne.

„Dzisiaj różnorodność gatunków ssaków w Europie i Ameryce Północnej jest dużo mniejsza niż w przeszłości. Na przykład, w Europie zamieszkuje teraz zaledwie 51 gatunków dużych zwierząt, należących do 27 rodzajów; 10 mln lat temu było 130 gatunków należących do 200 rodzajów” - wyjaśnia współautor badań, dr Christian Hof z Instytutu Senckenberg.

Jego zdaniem najnowsze wyniki badań dowodzą, że działalność człowieka wiązała się z eksploatowaniem zasobów roślinnych i uniemożliwiła odrodzenie się populacji zwierząt po wymieraniu. W środowisku zdominowanym przez człowieka przestają obowiązywać niektóre dotychczasowe reguły ekologiczne, w tym model zależności pomiędzy światem roślinnym a różnorodnością dużych ssaków.(PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024