Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
27.09.2016 aktualizacja 27.09.2016

Raport FAO: coraz więcej ludzi niedożywionych i otyłych

Aż połowa ludności świata za 20 lat może być niedożywiona, a jednocześnie narasta epidemia nadwagi i otyłości - alarmuje raport FAO opublikowany na stronie internetowej organizacji.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zwraca uwagę, że już teraz 800 mln ludzi głoduje, a co trzecia osoba na świecie jest niedożywiona. Marnuje się zarazem jedna trzecia żywności, głównie w krajach najbogatszych.

W 2035 r. wraz ze wzrostem liczby ludności oraz pogorszeniem się warunków klimatycznych dla rozwoju rolnictwa, co druga osoba może być niedożywiona, najczęściej w Afryce i Azji.

Na świecie wzrost co czwartego dziecka poniżej piątego roku życia jest zaburzony. Jeden z autorów raportu prof. Lawrence Haddad z International Food Policy Research Institute podkreśla, że najgorzej jest pod tym względem w Gwatemali, gdzie ponad 40 proc. maluchów ma zbyt mały wzrost jak na swój wiek.

W Afryce i Azji do 2050 r. liczba ludności powiększy się o 2 mld. Do tego czasu należy liczyć się na świecie z dodatkowymi zgonami 500 tys. ludzi, związanymi ze zmianami klimatu, które będą najbardziej niekorzystne w strefie tropikalnej, gdzie przewiduje się największy wzrost ludności.

Gwałtownie wzrasta liczba ludzi z nadwagą i otyłych. W 2030 r. osoby te będą stanowić jedną trzecią populacji świata. Prognozuje się bowiem, że o ile w 2005 r. 1,3 mld osób miało nadmierną tuszę, to za 15 lat ich liczba zwiększy się do 3,3 mld. Najwięcej ludzi z nadwagą lub otyłych przybędzie w Chinach, gdzie będą oni stanowić aż połowę ludności kraju.

Eksperci ostrzegają przed skutkami zdrowotnymi epidemii nadwagi i otyłości, ponieważ gwałtownie będzie wzrastać zachorowalność na schorzenia cywilizacyjne, takie jak nadciśnienie tętnicze i choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca oraz nowotwory. Doprowadzi to do nadmiernego obciążenia opieki medycznej.

Raport zwraca uwagę, że niedożywienie w Afryce i Azji powoduje obniżenie produktu krajowego brutto od 3 do 16 proc. w poszczególnych krajach. Z kolei wzrost cen żywności w latach 2007-2008 zdestabilizował niektóre kraje, wywołując niepokoje społeczne i zmiany polityczne. (PAP)

zbw/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024