Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
27.09.2016 aktualizacja 27.09.2016

Twórcy metod leczenia nowotworów wśród kandydatów do Nobli 2016

Naukowcy, dzięki którym wykryto fale grawitacyjne oraz twórcy metod leczenia nowotworów mają duże szanse na zdobycie w tym roku Nobli - wynika z analiz, przeprowadzonych na zlecenie Thomson Reuters.

Prognozy przygotował dział Intellectual Property & Science Thomson Reuters. Od roku 2002 w ten sposób udało się trafnie wskazać 39 naukowców, którzy później dostali Nagrodę Nobla (chociaż niekoniecznie w tym samym roku, w którym ich wytypowano).

Prognozy oparte są na liczbie cytowań poszczególnych naukowców – bada się, ile razy do ich publikacji odnosili się inni naukowcy. Liczba cytowań daje dość dobre pojęcie o tym, na ile dane badanie okazało się znaczące w świecie nauki. Nie jest to jednak stuprocentowy prognostyk. Publikacje dotyczące przełomowych badań, ale prowadzonych w bardzo wąskich dziedzinach, siłą rzeczy są cytowane rzadziej niż mniej znaczące prace w bardziej popularnych dziedzinach, które zyskują w prasie naukowej więcej odniesień.

Naukowcy wskazani jako "laureaci cytowań" należą do jednego procenta najczęściej na świecie cytowanych autorów publikacji naukowych w swoich dziedzinach.

Wśród tegorocznych nominowanych szczególnie prawdopodobnymi kandydatami do Nobla w dziedzinie fizyki są profesorowie: Ronald W.P. Drever i Kip S.Thorne (California Institute of Technology w Pasadenie) oraz Rainer Weiss (Massachusetts Institute of Technology w Cambridge) – pomysłodawcy laserowego obserwatorium fal grawitacyjnych LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory).

Obserwatorium LIGO tworzą dwie identyczne instalacje laserowe, oddalone od siebie o ponad 3 tys. kilometrów. Jedna znajduje się w Hanford, w stanie Waszyngton, druga – w Livingston w stanie Luizjana. Dzięki nim udało się zarejestrować fale grawitacyjne, towarzyszące zderzeniu dwóch czarnych dziur.

Szanse na Nobla z fizyki ma też prof. Marvin L.Cohen z Berkeley National Laboratory. Zasłynął dzięki teoretycznym pracom dotyczącym ciał stałych i przewidywaniu ich właściwości, ale zwłaszcza metody empirycznego pseudopotencjału, pozwalającej badać półprzewodniki.

Według Thomson Reuters nagrodę w dziedzinie fizyki mogą też zdobyć prof. Celso Grebogi z University of Aberdeen (Szkocja) i prof. Edward Ott i James A. Yorke z University of Maryland, którzy opisali metodę OGY, dotycząca kontroli systemów chaotycznych.

W dziedzinie fizjologii i medycyny duże szanse wydają się mieć prof. James P. Allison (Anderson Cancer Center, University of Texas w Houston), prof. Jeffrey A. Bluestone (University of California w San Francisco) oraz Craig B. Thompson, prezes Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. Wyjaśnili oni, w jaki sposób białka CD28 oraz CTLA-4 regulują aktywację limfocytów T, modulując odpowiedź immunologiczną.

W tej samej dziedzinie dużą liczbę cytowań mają także na koncie Gordon J. Freeman (Harvard Medical School w Bostonie), prof. Tasuku Honjo (uniwersytet w Kioto) i prof. Arlene H. Sharpe (Harvard Medical School w Bostonie), którzy wyjaśnili funkcje receptora zaprogramowanej śmierci komórki PD-1 oraz zbadali związany z nim szlak. Odkrycia obu grup pomogły w doskonaleniu chemioterapii nowotworów.

Na „medycznego” Nobla mają również szansę prof. Michael N. Hall z uniwersytetu w Bazylei, prof. David M. Sabatini Massachusetts Institute of Technology oraz Stuart L. Schreiber (Harvard University). Ich odkrycia dotyczą działania wytwarzanego przez bakterie środka grzybobójczego – rapamycyny - na organizmy takie jak człowiek i mogą mieć bardzo szerokie znaczenia – od autyzmu poprzez chorobę Alhzeimera poprzez starzenie się i nowotwory.

Na Nobla z chemii mają szansę prof. George M. Church (Harvard Medical School w Bostonie) i prof. Feng Zhang (Massachusetts Institute of Technology), którzy zastosowali gen CRISPR-cas9 do edycji genów w komórkach myszy i ludzi.

Do nagrody w tej dziedzinie Thomson Reuters typuje też Dennisa LoYuk –Ming z Uniwersytetu Chińskiego w Hong Kongu, który wykrył wolne DNA płodu w surowicy krwi matki, co pozwala na opracowanie nieinwazyjnych testów prenatalnych.

Szanse na Nobla ma również prof. Hiroshi Maeda (Kumamoto University School of Medicine) oraz Yasuhiro Matsumura z Narodowego Centrum Raka w Tokio, którzy odkryli efekt zwiększonej przepuszczalności naczyń i zatrzymania (enhanced permeability and retention, EPR) w przypadku leków makromolekularnych, co ma kluczowe znaczenie dla leczenia nowotworów.

Zdobywców Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii poznamy w poniedziałek, 3 października; fizyki – we wtorek, 4 października; chemii – w środę, 5 października; ekonomii – w poniedziałek 10 października. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla zostanie ogłoszony w piątek, 7 października. (PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024