Strona główna Aktualności
Uczelnie

Katowice/ Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym

30.09.2016 Uczelnie, Inauguracja roku akademickiego 2016/2017

Fot. Fotolia

Rozwijanie współpracy uczelni z biznesem oraz zwiększenie aktywności naukowców na arenie międzynarodowej – to jedne z priorytetów obchodzącego 80-lecie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który w czwartek zainaugurował jubileuszowy rok akademicki 2016/2017.

Za kilka dni naukę na tej największej uczelni w regionie, kształcącej w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych, rozpocznie ponad 11 tys. studentów.

 

Rektor uczelni dr hab. prof. UE Robert Tomanek podkreślił podczas inauguracji, że świętowanie jubileuszu z jednej strony daje możliwość podsumowania dotychczasowych osiągnięć uczelni, a z drugiej strony jest szansą, by zdynamizować jej rozwój.

 

"W rozpoczętej kadencji skupimy się na tworzeniu nowej podstawy wysokiej jakości kształcenia absolwentów, których tak potrzebuje polska gospodarka, administracja i instytucje, w tym trzeci sektor. W szczególności musimy wykorzystać możliwości internacjonalizacji, rozwoju misji uniwersytetu oraz integracji potencjału akademickiego" – mówił.

 

I choć jego zdaniem internacjonalizacja jest już "silną stroną" uniwersytetu, konieczny jest jej rozwój. "Chcemy jednak zrobić znacznie więcej, zwiększyć aktywność międzynarodową, premiując tych naukowców, którzy to robią, oraz szerzej publikować i przyjmować więcej studentów na studia prowadzone w języku angielskim" – wyjaśnił prof. Tomanek.

 

Uczelnia stawia też na rozwój dwukierunkowych relacji z otoczeniem. "Chcemy to robić, szeroko otwierając uniwersytet na relacje z biznesem, organizacjami non profit i administracją. W szczególności priorytetowymi obszarami tematycznymi naszych zainteresowań jest i będzie szeroko rozumiany sektor energii oraz rozwój regionalny" – zaznaczył rektor.

 

Wśród priorytetów uczelni w nadchodzącym roku akademickim oraz całej kadencji nowych jej władz, prof. Tomanek wymienił również działania na rzecz zwiększenia aktywności naukowców w otoczeniu gospodarczym (m.in. poprzez ich udział w różnych projektach), uzyskanie międzynarodowej akredytacji, wprowadzenie na uczelni zmian organizacyjnych oraz rozwój współpracy i integracji między różnymi podmiotami w regionie, np. w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

 

Do najważniejszych inwestycji uniwersytetu na najbliższe lata rektor zaliczył z kolei m.in. remont budynku "N", modernizację rektoratu oraz planowaną przebudowę jednego z budynków kampusu na akademiki.

 

Jak przypomniał rzecznik uniwersytetu Marek Kiczka, dzień inauguracji nieprzypadkowo wyznaczono na 29 września. "W tym dniu, 70 lat wcześniej, uczelnia otrzymała dwa własne obiekty: obecny rektorat - wcześniej ratusz gminy Bogucice Zawodzie oraz obecny budynek +A+ – wcześniej szkoła powszechna" - wyjaśnił.

 

Z okazji obchodzonego w tym roku akademickim jubileuszu 80-lecia uczelni zaplanowano wiele wydarzeń, m.in. koncerty, cykle seminariów naukowych, wystawy, jubileuszowy bal studentów oraz zjazd absolwentów. Główne obchody zaplanowano na 11 stycznia 2017 r.

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach powstał w grudniu 1936 r., a 11 stycznia 1937 r. odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego. Jest jedną z pięciu państwowych uczelni ekonomicznych w kraju i największą uczelnią w regionie, kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych.

 

Uczelnię tworzy pięć wydziałów - ekonomii, finansów i ubezpieczeń, informatyki i komunikacji, zarządzania oraz piąty otwarty niedawno w Rybniku - wydział biznesu, finansów i administracji. Łącznie kształci się tam 11 tys. studentów.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

akp/ mrt/

Tagi: inauguracja
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi