Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
01.10.2016 aktualizacja 01.10.2016

Na Uniwersytecie Śląskim niebawem ruszy Szkoła Prawa i Kultury Chińskiej

W połowie października na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach ruszy Szkoła Prawa i Kultury Chińskiej. W programie tego 10-miesięcznego kursu znalazły się m.in. zajęcia z prawa chińskiego, zawierania umów handlowych oraz wiedzy o kulturze i historii Państwa Środka.

Naukę rozpocznie tam 21 osób. Wśród nich znaleźli się m.in. prawnicy, filolodzy i kulturoznawcy.

"Udział w kursie umożliwi jego uczestnikom poznanie podstaw prawa chińskiego, w szczególności prawnych ram podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców lub zagraniczne przedsiębiorstwa w Chinach. Uczestnicy będą mieli także okazję przyswoić sobie chińską kulturę i tradycję w zakresie umożliwiającym swobodne i bezpieczne poruszanie się w kręgu dalekowschodniej kultury biznesowej i prawnej" - powiedział PAP kierownik kursu prof. UŚ dr hab. Rafał Blicharz z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, gdzie prowadzone będą zajęcia.

Prof. Blicharz przypomniał, że do prowadzenia biznesów z Chińczykami konieczna jest nie tylko znajomość szeroko rozumianych mechanizmów prawnych, ale i podstaw zasad komunikowania się. "W relacjach biznesowych dla Chińczyków istotne są niuanse, a ich nieznajomość może prowadzić do naruszenia zasad etykiety. Przykładem może być ceremonia wymiany wizytówek podczas pierwszego spotkania, której naruszenie może zostać potraktowane jako swoiste faux pas i zaważyć na dalszych kontaktach" - podkreślił.

Szkoła Prawa i Kultury Chińskiej powstała dzięki współpracy śląskiej uczelni z dwoma chińskimi uczelniami - Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych (Beijing Foreign Studies University) oraz Uniwersytetem Północnowschodnim w Shenyang (Northeastern University).

Jej program składa się z dziesięciu spotkań, prowadzonych w jęz. polskim lub angielskim. Każde z nich trwa dwa dni (sobota i niedziela) i odbywa się raz w miesiącu.

Zajęcia rozpoczynają się w weekend 15-16 października. Tematyka pierwszego kursu obejmie zagadnienie chińsko-polskiej różnicy międzykulturowej, w tym rytuały, obyczaje i protokoły. Wykłady po polsku poprowadzi dr Li Yinan z pekińskiego uniwersytetu.

Kolejne tematy zajęć to m.in.: stosunki chińsko-polskie na przełomie wieków, zajęcia z prawa konstytucyjnego, prawa pracy, prawa administracyjnego, prawa cywilnego i handlowego, a także z rozwoju polityki kulturalnej w Chinach.

Na zakończenie uczestnicy kursu otrzymają certyfikat.

Podobna inicjatywa - Szkoła Prawa Amerykańskiego - działa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego od października ub.r. Obecnie trwa druga edycja.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024