Strona główna Aktualności
Uczelnie

Politechnika Śląska po raz 72. zainaugurowała rok akademicki

30.09.2016 Uczelnie, Inauguracja roku akademickiego 2016/2017

Fot. Fotolia

Politechnika Śląska zamierza doskonalić swe funkcjonowanie we wszystkich obszarach, aby skutecznie budować swój wizerunek jako europejskiego uniwersytetu technicznego – mówił podczas piątkowej inauguracji roku akademickiego rektor tej uczelni prof. Arkadiusz Mężyk.

Podczas uroczystości w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach rektor zaznaczył, że przed lokalną społecznością akademicką stoi wiele zadań, wynikających z ogłoszonej we wrześniu przez ministerstwo nauki strategii rozwoju dla polskich uczelni, ale też zbieżnych ze strategią rozwoju Politechniki.

 

W swoim wystąpieniu rektor przypomniał, że uczelnia inauguruje rok akademicki po raz 72., a jednocześnie jest to pierwsza inauguracja nowych władz rektorskich. Podkreślił, że w trakcie ponad 70 lat funkcjonowania, dzięki zaangażowaniu całej społeczności akademickiej, Politechnika Śląska stała się znanym uniwersytetem technicznym.

 

„To właśnie ludzie są największym skarbem Politechniki Śląskiej, to oni stymulują jej rozwój, a dbając o wysoki poziom nauki i dydaktyki, budują prestiż uczelni w kraju i za granicą” - wskazał rektor. Ocenił, że uczelnia ma nowoczesną infrastrukturę „skrojoną na miarę XXI wieku”, która stanowi bazę do dalszego rozwoju. Przypomniał, że na Politechnice wdrażany jest zintegrowany system informatyczny, który wspomoże sprawne zarządzanie uczelnią.

 

„Będziemy doskonalić funkcjonowanie uczelni we wszystkich obszarach działalności, aby skutecznie budować jej wizerunek jako europejskiego uniwersytetu technicznego” - zaznaczył prof. Mężyk.

 

Rektor mówił, że przed Politechniką stoi wiele nowych zadań, wynikających z ogłoszonej we wrześniu przez ministerstwo nauki strategii rozwoju dla polskich uczelni. Zakłada ona zmiany systemowe w szkolnictwie wyższym, innowacje dla gospodarki, z którą łączy się komercjalizacja badań i partnerstwo z biznesem oraz programem społecznej odpowiedzialności nauki.

 

„Nadchodzący to zatem czas intensywnych przemian prawnych, systemowych, w zakresie finansowania i funkcjonowania uczelni, za szczególnym naciskiem kładzionym na jakość i efekty badań naukowych, wdrażanie wyników badań do gospodarki oraz upowszechnianie nauki w aktywnej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym” - powiedział prof. Mężyk.

 

Zaznaczył, że choć wskazane przez rząd cele są zbieżne ze strategią rozwoju Politechniki, to jednak będą one wymagały wzmożonego wysiłku całej społeczności akademickiej oraz podejmowania i akceptowania trudnych decyzji.

 

Rektor podkreślił, że Politechnika Ślaska chce być w czołówce polskich uczelni technicznych. Prestiż uczelni musi być budowany przez wysoki poziom badań naukowych i uznanie międzynarodowego środowiska naukowego, a także poprzez sukcesy studentów.

 

W opinii rektora trzeba zintensyfikować współpracę z innymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą oraz z gospodarką – tak, by zwiększyć liczbę pozyskiwanych projektów badawczych i w pełni wykorzystać potencjał uczelni. Przypomniał, że w Gliwicach i okolicy działa wiele firm, także zaawansowanych technologii.

 

Prof. Mężyk przekonywał, że warunkiem powodzenia zmian jest zrozumienie i aktywność całego środowiska akademickiego - od tego będzie zależała pozycja uczelni w przyszłości. Zwrócił też uwagę, że szkolnictwo wyższe boryka się ze skutkami niżu demograficznego, uczelnie są niedofinansowane. Równocześnie – dodał - rośnie zainteresowanie studiami technicznymi i zapotrzebowanie na absolwentów takich kierunków, co daje podstawy do optymizmu.

 

W dobie dynamicznie zmieniających się technologii trzeba jednak szukać nowych form kształcenia, stawiać na rozszerzenie współpracy międzynarodowej i jeszcze intensywniejszą współpracę z przemysłem. „Naszym celem jest kształcenie wysoko kwalifikowanych kadr inżynierskich na rzecz gospodarki opartej na wiedzy” - podkreślił rektor i dodał, że chce, by absolwenci jego uczelni pozostawali na Śląsku i współtworzyli przyszłość regionu.

 

Na Politechnice Śląskiej kształci się 23 tys. studentów i blisko 600 doktorantów. Uczelnia prowadzi studia na 43 kierunkach.

 

W 72. inauguracji roku akademickiego Politechniki Śląskiej brali udział posłowie i senatorowie, przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz oraz biskup gliwicki Jan Kopiec, szefowie firm i instytucji. O wykład inauguracyjny (pt. „Technika i medycyna”) uczelnia poprosiła prof. Aleksandra Sieronia ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kon/ mtb/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi