Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
03.10.2016 aktualizacja 03.10.2016

Uniwersytet Łódzki zainaugurował nowy rok akademicki

Rozwój Uniwersytetu Łódzkiego w kierunku naukowo-dydaktycznym, wzmocnienie współpracy z uczelniami i samorządem studenckimi - to niektóre z najważniejszych zadań, o których mówił w poniedziałek na konferencji prasowej nowy rektor UŁ - prof. Antoni Różalski.

Spotkał się on z mediami przy okazji inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Łódzkim.

Jak mówił Różalski, rozwój uczelni w kierunku naukowo-dydaktycznym miałby polegać m.in. na zintensyfikowaniu badań naukowych, których wyniki byłby publikowane w czasopismach o wysokiej randze naukowej, książkach wydawanych w międzynarodowych wydawnictwach. "Chcemy również zwiększyć przychód uczelni z grantów badawczych, stworzyć centrum nauki, które ma pomagać naukowcom w zdobywaniu funduszy, w realizacji grantów, a także ich rozliczaniu" - powiedział.

Rektor zwrócił też uwagę, że zwiększa się z roku na rok liczba zagranicznych studentów na Uniwersytecie Łódzkim. W tym roku ich liczba przekroczyła ponad 2 tysiące; przyjechali do Łodzi z ponad 90 krajów. Będą studiować po polsku lub po angielsku. "To studenci, którzy uczyć się będą zarówno w ramach programu Erasmus, jak i w ramach pełnych studiów" - wyjaśnił.

Różalski przyznał, że władze uniwersytetu mają również plany związane z dalszą rozbudową uczelnianej infrastruktury. Chodzi tu m.in. o modernizację Centrum Konferencyjnego UŁ, przebudowę i rozbudowę muzeum przyrodniczego. Powstać ma też dom seniora z zapleczem medycznym dla byłych pracowników Uniwersytetu Łódzkiego. Modernizowane i remontowane mają być kolejne akademiki na osiedlu studenckim.

Nowy rektor przypomniał, że w roku akademickim 2016/2017 studenci będą się mogli kształcić na kilkunastu nowych kierunkach. Ofertę UŁ na studiach stacjonarnych I stopnia poszerzono o kierunki: dziennikarstwo międzynarodowe, filmoznawstwo, nowe media i kultura cyfrowa, kulturoznawstwo oraz niemcoznawstwo prowadzone na Wydziale Filologicznym, ekonomia miasta zrównoważonego, finanse międzynarodowe na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, wojskoznawstwo na Wydziale Filozoficzno-Historycznym oraz bezpieczeństwo narodowe na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych.

Jak zauważył Różalski ten ostatni kierunek, uruchomiony dopiero w czerwcu, cieszył się olbrzymim zainteresowaniem.

Na II stopniu uruchomiono: analitykę społeczną na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, wojskoznawstwo na Wydziale Filozoficzno-Historycznym i prawo ochrony danych osobowych na Wydziale Prawa i Administracji.

Prof. Antoni Różalski został wybrany na nowego rektora UŁ w marcu tego roku. Jest specjalistą w zakresie mikrobiologii, immunochemii i immunobiologii bakterii. Zastąpił dotychczasowego rektora UŁ Włodzimierza Nykiela, który podczas poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego przekazał Różalskiemu insygnia władzy rektorskiej: czerwono-czarną togę, pelerynkę z gronostajów, czerwony biret, czerwone rękawiczki, łańcuch i berło.

Ważnym momentem inauguracji był akt przyjęcia w poczet studentów uczelni. W tym roku po raz drugi w historii Uniwersytetu Łódzkiego, ślubowanie złożono również w języku angielskim.

Obecnie na 12 wydziałach i ponad 100 kierunkach prowadzonych przez łódzką uczelnię studiuje ponad 35 tys. studentów. Uniwersytet Łódzki zatrudnia ponad 3,6 tys. osób, w tym ponad 2,2 tys. nauczycieli akademickich.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024