Strona główna Aktualności
Przyroda

Nagrodzono autora najbardziej inspirującej publikacji o ptakach

05.10.2016 Przyroda, Uczelnie, Nagrody i wyróżnienia

Na zdjęciu Jiři Reif z Uniwersytetu Karola w Pradze. Fot. Łukasz Cynalewski/ AG

Autor badań poświęconych relacji pomiędzy dwoma gatunkami słowików - Jiři Reif z Uniwersytetu Karola w Pradze - został laureatem nagrody im. Marcina Antczaka za 2015 r., przyznawanej za najbardziej inspirujący artykuł ornitologiczny. Nazwisko laureata ogłoszono w środę w Poznaniu.

Nagroda ta wyróżnia wybitnych młodych ornitologów z Czech, Polski lub Słowacji (lub prowadzących badania na terenie tych krajów), którzy w poprzednim roku opublikowali najbardziej inspirujący artykuł ornitologiczny.

 

Nazwisko laureata ogłoszono podczas uroczystości na Wydziale Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu.

 

Dr Jiří Reif z Uniwersytetu Karola w Pradze został doceniony za badania mechanizmów specjacji (powstawania gatunków) u dwóch gatunków słowików: rdzawego i szarego. "To bardzo podobne gatunki, pomiędzy którymi dochodzi do konkurencji. Dawno podejrzewano, że tak się dzieje, ale dotychczas tego nie udowodniono, gdyż ptaki te bardzo trudno obserwuje się w terenie. Jiři Reif po raz pierwszy pokazał pewne mechanizmy oddziaływań zachodzących pomiędzy tymi gatunkami" - poinformował PAP kierownik Zakładu Ekologii Behawioralnej UAM prof. Tomasz Osiejuk.

 

Dodał, że na terenie Polski przebiega strefa styku zasięgów występowania obu gatunków słowików.

 

Nagrodzoną pracę "Interspecific territoriality in two songbird species: potential role of song convergence in male aggressive interaction" opublikowano w "Animal Behavior".

 

Inicjatorami nagrody są prof. Osiejuk oraz kierownik Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. Piotr Tryjanowski. Chcieli oni, aby przyznając nagrodę, można było doceniać młodych naukowców, a zarazem upamiętnić ornitologa Marcina Antczaka: obserwatora ptaków i ich zachowań, "terenowca" i naukowca. W 2014 r. Antczak zginął w wypadku samochodowym.

 

Nagrodę przyznaje międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Osiejuka, złożone z naukowców z Czech, Norwegii, Polski, Słowacji, Szwajcarii i USA. Tegoroczny zwycięzca został wyłoniony spośród autorów ok. 480 artykułów - poinformował prof. Osiejuk.

 

W tym roku nagrodę przyznano po raz drugi. Pierwszym laureatem został dr Piotr Minias z Uniwersytetu Łódzkiego, za dwa artykuły dotyczące ewolucji struktury kolonii ptaków oraz roli barwników melaninowych, opublikowane w "Behavioral Ecology & Sociobiology" oraz "Journal of Avian Biology".

 

PAP - Nauka w Polsce

 

zan/ agt/

Tagi: ornitologia

Źródło: Tomasz Osiejuk

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi