Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
04.10.2016 aktualizacja 04.10.2016

Nowy rektor PG stawia na publikacje naukowe i współpracę międzynarodową

Poszerzenie współpracy międzynarodowej Politechniki Gdańskiej oraz podniesienie jej renomy m.in. poprzez większą liczbę publikacji naukowych pracowników w prestiżowych pismach - to główne cele, które stawia przed uczelnią jej nowy rektor, prof. Jacek Namieśnik.

O podstawowych zadaniach stojących przed uczelnią Namieśnik mówił we wtorek, w czasie inauguracji roku akademickiego. Uroczystość rozpoczęła się od symbolicznego przekazania władzy nad uczelnią przez ustępującego rektora prof. Henryka Krawczyka (pełnił tę funkcję dwie kadencje) nowemu – wybranemu wiosną br. rektorowi.

Namieśnik w swoim wystąpieniu przypomniał, że w ostatnich latach Politechnika Gdańska zyskała wiele nowych obiektów oraz aparatury badawczej. Dodał, że teraz przyszedł czas na wykorzystanie tego potencjału.

„Do prowadzenia działalności dydaktycznej na najwyższym poziomie konieczne są badania naukowe charakteryzujące się elementami nowości naukowej i potencjałem innowacyjnym. Ktoś, kto prowadzi działalność odtwórczą, bez odniesienia do aktualnego stanu wiedzy i bez uczestnictwa w międzynarodowym obiegu informacji naukowej, nie może przyczynić się do wykształcenia kreatywnych absolwentów” – mówił w swoim przemówieniu rektor dodając, że jest to myśli przewodnia jego rządów na uczelni.

Wyjaśnił, że wszyscy pracownicy naukowo-dydaktyczni muszą szybko zdać sobie sprawę z tego, iż „nauka ma wymiar światowy, a nie lokalny”. "Nie bójmy się podejmować wyzwań, nie bójmy się krytycznych ocen wysyłając efekty naszych prac i przemyśleń do redakcji czasopism o możliwie wysokiej renomie naukowej” – zaapelował Namieśnik dodając, że szansą na rozwój PG, w tym pozyskiwanie przez nią grantów naukowych są „wyłącznie twarde efekty działalności naukowej” w postaci m.in. „publikacji w renomowanych czasopismach i patentów”.

„Wszystkie ważne osiągnięcia i sukcesy naszej społeczności akademickiej będą na pewno promowane i nagradzane” – mówił też nowy rektor zaznaczając, że uczelnia prowadzi już prace mające stworzyć „szybką ścieżkę awansową, jeśli chodzi o zatrudnianie na stanowisku profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego”.

Zaznaczył, że Politechnika Gdańska musi stać się bardziej rozpoznawalna nie tylko w kraju, ale też w skali międzynarodowej. Zapowiedział, że tym celu uczelnia będzie m.in. przystępowała do różnego rodzaju rankingów, by „poddać się ocenie i uzyskać odpowiednie certyfikaty”.

Innymi zadaniami, które zdaniem Namieśnika musi wypełnić uczelnia w celu internacjonalizacji jest: organizacja nowych kierunków studiów prowadzonych zarówno w języku polskim, jak i w językach obcych (głównie angielskim), wzrost liczby przedmiotów wykładanych w językach obcych a stanowiących podstawę do realizacji studiów oraz zapraszanie profesorów wizytujących z renomowanych ośrodków zagranicznych. Rektor zapowiedział też rozbudowę obcojęzycznego pakietu informacyjnego zamieszczonego na stronach internetowych uczelni.

Namieśnik zaznaczył też, że – aby sprostać wyzwaniom stojącym przed polskimi uczelniami, konieczna jest ściślejsza współpraca trójmiejskich szkół wyższych. Zaproponował kontynuację rozpoczętych niedawno prac nad utworzeniem związku, który zrzeszałby PG, Uniwersytet Gdański oraz Gdański Uniwersytet Medyczny. "Prace te należy kontynuować” – podkreślił dodając, że efektem działań związku mogłyby być np. międzyuczelniane studia doktoranckie czy powstanie interdyscyplinarnych zespołów naukowych. „Jeśli chcemy odnieść sukces, musimy zawrzeć pakt na rzecz współpracy” – podkreślił.

Obecny na uroczystości prof. Jerzy Gwizdała – nowy rektor Uniwersytetu Gdańskiego i jednocześnie przewodniczący Rady Rektorów Województwa Pomorskiego - zadeklarował w imieniu 13 uczelni skupionych w radzie „wspólne działania na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego województwa”. Dodał, że wiele projektów można zrealizować znacznie taniej jednocząc siły, w tym potencjał naukowców i aparaturę z różnych uczelni.

Szef gabinetu prezydenta RP Maciej Łopiński odczytał list od Andrzeja Dudy. „Minione 27 lat to w polskiej nauce czas bardzo rozbudzonych nadziei i ambicji, a jednocześnie pewnych rozczarowań, prawdziwie imponujących osiągnięć, lecz także niewykorzystanych szans” – napisał m.in. prezydent dodając, że dziś o sukcesie uczelni decyduje „kreatywność i innowacyjność”.

W trakcie uroczystej inauguracji marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył władzom uczelni decyzję o unijnym wsparciu projektu rozbudowy jednego z budynków wchodzących w skład Wydziału Chemicznego PG. Projekt, w ramach którego mają powstać m.in. nowe laboratoria, otrzyma blisko 3 mln zł wsparcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.

Na terenie Politechnika trwa właśnie realizacja kilku inwestycji, w tym rewitalizacja przestrzeni przed głównym wejściem do liczącego sobie ponad 110 lat gmachu głównego uczelni: do końca roku plac ma zyskać m.in. nową nawierzchnię, ławki, oświetlenie i dwie fontanny.

W najbliższych planach są m.in. budowa Centrum Ekoinnowacji, przebudowa i remont budynku Hydromechaniki oraz identyczne prace przy jednym z domów studenckich, w którym znajdzie się też przedszkole.

Zgodnie z zapowiedzią nowego rektora, trwają też prace nad wdrożeniem uczelnianego budżetu obywatelskiego. Złoży się na niego część środków przeznaczonych na remonty, a o ich przeznaczeniu decydować będą studenci i pracownicy.

W tym roku akademickim Politechnika Gdańska ma ponad 23 tys. studentów, z czego około 6 tysięcy to nowo przyjęci na studia I i II stopnia. Wśród najpopularniejszych kierunków studiów w tegorocznym naborze znalazły się m.in. gospodarka przestrzenna (15 osób na miejsce) oraz transport i energetyka (11 osób na miejsce).

PAP - Nauka w Polsce

aks/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024