Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
04.10.2016 aktualizacja 04.10.2016

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim

Ok. 10 tys. studentów rozpoczęło we wtorek nowy rok akademicki na Uniwersytecie Opolskim. Rektor prof. dr hab. Marek Masnyk podkreślił podczas uroczystości, że uczelnia chce być postrzegana jako intelektualne i naukowo-badawcze zaplecze regionu.

W swoim inauguracyjnym przemówieniu prof. Masnyk przypomniał, że Uniwersytet Opolski jest największą uczelnią na Opolszczyźnie. "Musimy utrzymać pozycję lidera, a jednocześnie włączyć się do rywalizacji na poziomie krajowym" – powiedział.

Podkreślił również wagę wkładu uczelni w rozwój regionu. "Chcemy, by uniwersytet postrzegany był jako intelektualne, naukowo-badawcze zaplecze miasta i regionu, oparte na innowacjach, które uniwersytet generuje i rozwija" – dodał.

Rektor zapowiedział również większy nacisk na jakość kształcenia studentów, szczególnie na interdyscyplinarną dydaktykę, która – w jego ocenie – najlepiej przygotowuje absolwentów do wejścia na rynek pracy.

Na poprzedzającej inaugurację konferencji prasowej rektor przyznał, że opolska uczelnia musi rywalizować i konkurować z sąsiadującymi, dużymi ośrodkami akademickimi, takimi jak Wrocław czy Katowice. "Ale małe miasto ma swój klimat, ma swoją dobrą bazę, świetne akademiki, przyjazną atmosferę, wszędzie blisko – to jest klucz do tego, by studenci chętniej przychodzili studiować do nas" – powiedział prof. Masnyk.

Odnosząc się z kolei do kondycji szkolnictwa wyższego w Polsce, prof. Masnyk wskazał na konieczność podniesienia jakości kształcenia, by polskie uczelnie postrzegane były jako elitarne. W jego ocenie może to być możliwe m.in. poprzez zmianę zasad finansowania uczelni. "Jeśli nadal elementem głównym w algorytmie dotacji podstawowej ministerstwa będzie liczba studentów, to nigdy żadna uczelnia w Polsce nie osiągnie dobrego poziomu kształcenia" – uznał rektor.

Jego zdaniem w tych zasadach finansowania powinno się brać pod uwagę głównie poziom kształcenia, jakość badań naukowych i proces internacjonalizacji, "który jest kluczowym dla wyjścia z pułapki średniego rozwoju uniwersytetów w Polsce".

Wśród głównych projektów realizowanych obecnie przez Uniwersytet Opolski rektor wskazał m.in. na proces uruchamiania tam kierunku lekarskiego, który zostanie otwarty w przyszłym roku akademickim.

We wtorkowej uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, administracyjnych i akademickich z regionu. Zgodnie z tradycją, w jej trakcie nastąpiło przekazanie insygniów rektorskich przez poprzedniego rektora prof. dra hab. Stanisława Sławomira Nicieję. O wygłoszenie wykładu inauguracyjnego pt. "Pożegnanie ojczyzn prywatnych? Refleksje socjologiczne" uczelnia poprosiła prof. dra hab. Marka S. Szczepańskiego.

Uniwersytet Opolski powstał w 1994 r. z połączenia czołowej uczelni pedagogicznej w kraju - Wyższej Szkoły Pedagogicznej – z opolską filią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obecnie na ośmiu wydziałach, na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia i jednolitych magisterskich prowadzone jest nauczanie na blisko 50 kierunkach dla ok. 10 tys. studentów.

Studia na pierwszym roku rozpoczęło tam ponad 3 tys. osób (podobnie jak w ubiegłych latach). Ponadto, jak informuje uczelnia, naukę na Uniwersytecie Opolskim rozpoczęło także 120 studentów (najwięcej w historii uczelni) w ramach programu Erasmus+, którzy przyjechali m.in. Hiszpanii, Włoch, Grecji, Turcji, Gruzji, Czarnogóry i Tajwanu.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024