Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
04.10.2016 aktualizacja 04.10.2016

Politechnika Łódzka będzie współpracować z otoczeniem gospodarczym

Nawiązanie bliższej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym i internacjonalizacja uczelni będą głównymi kierunkami rozwoju Politechniki Łódzkiej w najbliższych latach - zapowiedział na konferencji prasowej we wtorek nowy rektor PŁ prof. Sławomir Wiak.

We wtorek na Politechnice Łódzkiej odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Prof. Wiak przejął symboliczne insygnia rektorskie od swojego poprzednika prof. Stanisława Bieleckiego.

"Uczelnia stoi w obliczu wielu wyzwań. Powinniśmy silniej współpracować z otoczeniem gospodarczym. Jednym z elementów tej polityki będzie utworzenie Łódzkiej Rady Dyrektorów Firm - przede wszystkim z regionu łódzkiego. Drugim istotnym z punktu widzenia uczelni elementem będzie internacjonalizacja, czyli wejście PŁ w nowe powiązania, strategie i sieci, w których są uniwersytety europejskie" - podkreślił nowy rektor.

Jak dodał, wyrazem tej strategii są dwa porozumienia - z Uniwersytetem w Pavii (Włochy) o utworzeniu wspólnych studiów doktoranckich w dziedzinie informatyki, elektrotechniki, computer engeneering (studia w jęz. angielskim), a także z Uniwersytetem d\'Artois w Arras (Francja) - PŁ podpisała z nim list intencyjny w zakresie wydawania wspólnych dyplomów dla studentów, oraz staży i wymiany kadry akademickiej.

"Bardzo zależy nam na międzynarodowej mobilności - nie tylko studentów, ale przede wszystkim pracowników naukowych. Myślimy o łączonych zajęciach - to bardzo ważne, by nasi nauczyciele akademiccy, wyjeżdżając do uniwersytetów za granicą, mogli prowadzić tam zajęcia i by przyjeżdżający z innych ośrodków profesorowie nauczali w językach obcych na PŁ" - zaznaczył prof. Wiak.

Kontaktom z otoczeniem gospodarczym ma sprzyjać nowo powołane stanowisko pełnomocnika rektora ds. współpracy społeczno-gospodarczej. Według rektora przykładem takiej współpracy jest podpisana przez niego ostatnio umowa z firmą Tubądzin, która jest zainteresowana wykorzystywaniem potencjału studentów i absolwentów kierunku architektura.

"Chcemy odejść od pasywnego kształcenia - już nie tylko mistrz i student, ale nauczanie poprzez formy +problem-based learning+ czy +design thinking+, które bardzo głęboko zakorzeniły się w naszej uczelni w okresie kadencji mojego poprzednika; ministerstwo uznało nas nawet za krajowego lidera w tym zakresie. Chcemy stworzyć Studencką Strefę Nauki, Sztuki i Biznesu; dać studentom opiekę naukową i merytoryczną oraz biznesową, by mogli tworzyć swoje firmy już na poziomie uczelni" - wyjaśnił rektor PŁ.

Nowy rok akademicki na Politechnice Łódzkiej rozpoczęło we wtorek ok. 19 tys. studentów. Studia na pierwszym roku podjęło ponad 4,2 tys. osób - na studiach pierwszego stopnia i ponad 1,1 tys. na studiach drugiego stopnia. Najpopularniejsze kierunki to informatyka, logistyka, inżynieria biomedyczna, automatyka i robotyka.

Politechnika Łódzka kształci w ramach 45 kierunków studiów - są wśród nich także kierunki prowadzone w języku angielskim i francuskim. Uczelnię tworzy dziewięć wydziałów i kilka międzywydziałowych jednostek.

PAP - Nauka w Polsce

agm/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024