Strona główna Aktualności
Zdrowie

Białystok/Misja Uniwersytetu Medycznego - łączenie badań, kształcenia i leczenia

07.10.2016 Technologie, Zdrowie, Uczelnie, Inauguracja roku akademickiego 2016/2017

Fot. Fotolia

Połączenie dalszego rozwoju badań naukowych z jeszcze lepszym kształceniem studentów i wysoką jakością opieki nad pacjentem - to misja, którą realizuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB), który w piątek zainaugurował nowy rok akademicki.

O tych działaniach mówił podczas uroczystej inauguracji nowy rektor uczelni prof. Adam Krętowski, który rozpoczął urzędowanie z początkiem września.

 

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest jedną z najlepszych polskich uczelni medycznych. Poszczególne wydziały uczelni mają najwyższe kategorie A bądź A+, uczelnia ma także status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). W tegorocznej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego absolwenci kierunku lekarskiego białostockiej uczelni zajęli pierwsze miejsce w Polsce, a trzecie w Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym.

 

O najwyższej w Polsce jakości kształcenia lekarzy na UMB mówił również obecny na uroczystości wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Deklarował, że ministerstwo "zrobi wszystko, aby ten potencjał został zachowany" i dalej rozwijany. "Żebyśmy nie zmarnowali tego, co państwo prezentujecie (...) Nie ma lepszych drożdży dla rozwoju województwa niż uczelnia medyczna" - mówił Pinkas.

 

Naukę na pierwszym roku studiów na UMB rozpoczęło ok. 1,5 tys. osób. Krętowski powiedział, że o 15 proc. więcej osób można było przyjąć na kierunek lekarski. 70 osób z różnych krajów rozpoczęło także studia w języku angielskim.

 

Naukowcy z UMB realizują obecnie 33 granty naukowe dofinansowane z różnych programów ze środków krajowych oraz pięć z pieniędzy z programu Strategmed, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Rektor Krętowski mówił, że uczelnia cały czas szuka źródeł finansowania swoich projektów badawczych, współpracuje z przedsiębiorcami, chce też dalej stawiać na "umiędzynarodowienie".

 

Rektor poinformował, że na koniec 2017 r. będzie gotowe budowane obecnie Centrum Symulacji Medycznych, które będzie służyć studentom do szerokiej dydaktyki. 21 mln zł na tę inwestycję pochodzi z funduszy UE, 8 mln zł dołożyła uczelnia z własnych środków.

 

Trwa modernizacja starej części Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, największego i najbardziej specjalistycznego szpitala w regionie. Prace przeciągną się do początku 2018 r. - zapowiedział rektor. Prof. Krętowski mówił również, że uczelnia zabiega o pieniądze - 29 mln zł - na budowę Kliniki Psychiatrii tego szpitala. Jednym z głównych celów, który uczelnia chciałaby również zrealizować, jest utworzenie w szpitalu Centrum Psychogeriatrii.

 

Uczelnia stawia także na unikalny projekt badań populacyjnych "Białystok Plus", który ma być realizowany także w oparciu o zapowiadane inwestycje infrastrukturalne, które uczelnia chce zrealizować z Kontraktu Terytorialnego województwa podlaskiego z rządem. Za 197 mln zł ma powstać Centrum Badań Innowacyjnych w zakresie prewencji Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Personalizowanej - jak powiedział rektor - "z łącznym budżetem" 197 mln zł. Mają powstać nowe jednostki naukowe: ośrodek badań populacyjnych i telemedycyny, centrum medycyny regeneracyjnej, laboratorium produkcji radiofarmaceutyków m.in. do centrum cyklotronowego, centrum przeciwdziałania zdrowotnym skutkom starzenia - mówił rektor.

 

We współpracy finansowej z przedsiębiorcami ma powstać natomiast centrum nutraceutyczne, jedynego w Europie środkowo-wschodniej laboratorium sekwencjonowania genomu oraz biobanku onkologicznego.

 

Rektor Adam Krętowski powiedział również, że uczelnia liczy na dofinansowanie przez Komisję Europejską powstania "Europejskiego Centrum Doskonałości PolOnic", które będzie się zajmować nowatorskimi terapiami chorób cywilizacyjnych. Projekt został wysoko sklasyfikowany w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i zakwalifikowany do dalszej oceny w unijnym programie Horyzont 2020.

 

Uniwersytet Medyczny chce też wspierać młodych naukowców. Trwają prace nad koncepcją programu Grant Plus, który ma temu służyć. Chodzi o mobilizowanie naukowców w staraniach o granty. Szczegóły nie są jeszcze znane.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kow/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi