Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
12.10.2016 aktualizacja 12.10.2016

Samolot z Politechniki Białostockiej na konkursie w Hamburgu

Studencka drużyna z Politechniki Białostockiej weźmie udział w pierwszej edycji zawodów New Flying Competition w Hamburgu. Konkurujące tam modele samolotów poddane zostaną próbom podobnym do zadań samolotów w lotnictwie cywilnym.

Zawody New Flying Competition odbędą się w dniach 13-18 października w Hamburgu w Niemczech. Politechnikę Białostocką reprezentować będą członkowie Lotniczego Koła Naukowego z Wydziału Mechanicznego uczelni, którzy utworzyli drużynę o nazwie „Podlaska Wytwórnia Samolotów”.

Opracowany przez studentów model samolotu ma 4,5 metra rozpiętości skrzydeł, 3,5 metra długości kadłuba i waży ok. 11 kilogramów.

„Mamy spore doświadczenie w budowie modeli latających. W poprzednich latach startowaliśmy w zawodach samolotów udźwigowych. Te wyzwanie jest poważniejsze” – mówi Ksawery Truchanowicz, kapitan drużyny. „Konkurs wspierają specjaliści z niemieckiego Airbusa oraz Lufthansy. Już sam ich udział gwarantuje wysoki poziom konkurencji. Ocena naszego projektu oraz warunki lotów testowych będą zbliżone do procedur znanych w prawdziwym lotnictwie” - podkreśla.

W konkursie oceniane będą poziom technologiczny wykonania, zastosowanie nowatorskich rozwiązań, efektywność pojazdu oraz poziom zużycia energii potrzebnej na przelot. Samolot będzie testowany w sytuacjach awaryjnych. Przeprowadzona zostanie też symulacja awarii silnika, czyli lot samolotu z wyłączonym jednym silnikiem napędowym. W kolejnych testach obserwowane będzie funkcjonowanie samolotu podczas przesunięć środka ciężkości, a także ekonomiczność zasilania, gdzie zostanie sprawdzona długość i czas przelotu na określonym poziomie naładowania baterii.

„Organizatorzy konkursu nie ułatwiają zadania nam, modelarzom – dodaje Ksawery Truchanowicz. - Wybrali trudny termin i miejsce na przeprowadzenie testów. Hamburg leży niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. O tej porze roku panują tam trudne warunki wiatrowe”.

Konkurs New Flying Competition współorganizowany jest przez przedstawicieli przemysłu lotniczego, wśród których znajdują się m.in. Hamburg Aviation, Lufthansa Technik oraz ZAL Center of Applied Aeronautical Research. Polega on na opracowaniu oraz zbudowaniu samolotu zdolnego do wykonania przelotu wraz z określonymi figurami akrobacji lotniczej. Głównym celem zawodów jest opracowanie koncepcji i rozwiązań, które w przyszłości znajdą zastosowanie w lotnictwie cywilnym. Projekt skierowany jest do uniwersytetów, uczelni technicznych i klubów modelarskich z całego świata.

Hamburg, w którym rozegrane zostaną zawody, jest trzecim co do wielkości ośrodkiem lotnictwa cywilnego na świecie. Ok. 300 małych i średnich przedsiębiorstw tworzy w tym rejonie sieć dostawców dla światowego przemysłu lotniczego. Obecnie w rejonie Hamburga pracuje ponad 40 tys. wyspecjalizowanego personelu lotniczego.

Do udziału w zawodach zakwalifikowało się sześć zespołów studenckich. Z Polski, oprócz drużyny z Politechniki Białostockiej, wystartuje również AERO Team ILK z krakowskiej AGH. Oprócz tego, w konkursie wezmą udział drużyny z Niemiec, Turcji oraz Chin.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024