Strona główna Aktualności

UE jako całość chce wspierać innowacje

13.10.2016 Innowacje

Fot. Fotolia

Unijna platforma EIT Digital przedstawiła plany na najbliższe trzy lata, w tym wsparcie 200 nowych start-upów, wykształcenie 3,5 tys. młodych naukowców oraz przeznaczenie 150 mln euro na rozwijające się firmy. Po raz pierwszy w programie udział bierze Polska.

Jak dotąd Europa pod względem innowacyjności, zwłaszcza w dziedzinie cyfrowej, pozostawała daleko w tyle za USA czy Chinami. To ma się jednak wkrótce zmienić. Aby pobudzić innowacje, Komisja Europejska powołała w 2010 r. EIT Digital, czyli unijną platformę wspierającą technologie cyfrowe, która ma łączyć przedsiębiorców, europejskie start-upy, uczelnie wyższe i instytuty badawcze. A dzięki zapleczu finansowemu (80 proc. budżetu EIT Digital pochodzi z unijnego budżetu, 20 proc. od prywatnych inwestorów) – wspierać ich rozwój.

 

Dzisiaj EIT Digital ma na swoim koncie stworzenie 9 nowych przedsiębiorstw, wypromowanie 100 produktów, wsparcie dla ponad 200 start-upów, czyli młodych innowacyjnych firm, zebranie 77 mln euro kapitału na rozwój młodych przedsiębiorstw oraz nawiązanie kontaktów z siecią 130 partnerów z branży edukacyjnej i przemysłowej (w tym Siemens, Nokia, Airbus).

 

Dzięki EIT Digital studia magisterskie i doktorskie na kierunkach związanych z innowacją i przedsiębiorczością ukończyło 1300 studentów, a udział w kursach online wzięło 20 tys. osób. Organizacja ma już też swoje przedstawicielstwo w Dolinie Krzemowej.

 

W środę EIT poinformował o swoich planach na przyszłość.

 

"Skupiamy się przede wszystkim na działaniu w przemyśle, przy wsparciu tzw. inteligentnych miast, e-zdrowia i samopoczucia społecznego, chodzi tu o innowacje w zakresie programów zdrowotnych, oraz cyfrowej infrastruktury, czyli projektów inwestujących np. w rozwój szerokopasmowego internetu czy sztucznej inteligencji” – mówi Willem Jonker, szef EIT Digital.

 

Plan działań organizacji na lata 2017-2019 zakłada m.in. udział w rozwoju 200 nowych start-upów, przeznaczenie środków finansowych na inwestycje, miejsce na uczelniach dla 3,5 tysiąca magistrantów i doktorantów oraz zorganizowanie kursów online dla kolejnych 100 tys. osób.

 

"Mamy dwa główne cele: generować kluczowe innowacje, za pośrednictwem m.in. inkubatorów przedsiębiorczości, budowania kontaktów biznesowych i promowania biznesów, przyspieszania innowacyjności, oraz rozwój europejskiego kapitału ludzkiego poprzez wyłuskiwanie, wspieranie i szkolenie talentów. Dzięki rozwojowi innowacji na rynku cyfrowym, UE może zwiększyć wzrost gospodarczy nawet o 2,5 biliona euro w ciągu następnej dekady” – dodaje Jonker.

 

Po raz pierwszy do unijnego programu dołączyła Polska.

 

"Zmorą współczesnej innowacyjności jest to, że ciągle żyje się w odseparowanym świecie – nauka sobie, biznes sobie, innowacje gdzieś pomiędzy, edukacja jeszcze osobno. Tymczasem, jeśli biznes, przemysł czy usługi chcą mieć nowe rozwiązania dla swoich klientów, to muszą współpracować z nauką, uczelniami i laboratoriami, szukać nowych rozwiązań. W Polsce widać już taką dojrzałość, żeby te elementy połączyć” – mówi europoseł Michał Boni, były mister ds. cyfryzacji.

 

"Dotychczasowym problemem UE była fragmentacja. Unia tylko jako całość będzie miała siłę do promowania europejskiej innowacyjności” – dodaje europoseł.

 

Partnerem EIT Digital w Polsce został warszawski fundusz HardGamma Ventures. "Naszym zadaniem jest promowanie EIT Digital na rynku polskim, wyszukiwanie polskich firm i włączanie ich do programów wsparcia jak np. Digital Accelerator, opierających się na budowaniu kontaktów biznesowych. Będziemy też odpowiedzialni za wstępną selekcję start-upów na polskim rynku” – mówi Tomasz Kowalczyk z HardGamma.

 

Lada dzień do unijnego programu wspierania innowacji ma dołączyć pierwsza młoda firma z Polski. "W tej chwili mogę jedynie zdradzić, że działa w branży sztucznej inteligencji” – mówi PAP Edna Ayme-Yahil, szefowa komunikacji EIT Digital.

 

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

 

jowi/ kot/ mc/

Tagi: ue , start-up
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi