Strona główna Aktualności

Rozpoczął się pierwszy Śląski Festiwal Nauki

13.10.2016 Popularyzacja nauki, Festiwale nauki

Fot. Fotolia

Trzydniowy Śląski Festiwal Nauki - pierwsze i największe tego typu wydarzenie naukowe w regionie - rozpoczął się w czwartek w Katowicach. Wśród ponad 300 propozycji popularnonaukowych znalazły się m.in. widowiskowe eksperymenty, różnorodne pokazy, wykłady i warsztaty.

Pierwszym punktem tego organizowanego przez czołowe śląskie uczelnie wydarzenia jest studencki Jarmark Wiedzy, odbywający się w ramach 12. edycji Śląskiego Studenckiego Festiwalu Nauki. Jak wyjaśnił przewodniczący samorządu studenckiego Uniwersytetu Śląskiego Mateusz Witek, jest to impreza kulturalno-naukowa, podczas której na katowickim rynku na ponad 80 stoiskach studenci prezentują swoje naukowe dokonania i zainteresowania oraz pasje.

 

Mieszkańcy Katowic i regionu mogą tam m.in. wziąć udział w kursie pierwszej pomocy, zawodach w lataniu dronem czy skusić się na degustację smażonych larw owadów. Zaplanowano też występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice".

 

Wieczorną atrakcją będzie tzw. scena otwarta – Open Stage. "Do udziału w tym pokazie zapraszamy każdego, kto chciałby się podzielić swoim talentem, np. zaśpiewać piosenkę lub opowiedzieć o swoich pasjach. Wystarczy przyjść i się zgłosić" – mówił Witek.

 

Drugiego dnia Śląski Festiwal Nauki przeniesie się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie na łącznej powierzchni ponad 8 tys. m kw. będzie można m.in. zajrzeć do ponad 150 stanowisk pokazowych, wziąć udział w 120 wykładach, 80 warsztatach, a także zrelaksować się w "strefie chilloutu". Część wykładów, a także koncerty czy konkursy prowadzone będą na scenie głównej.

 

Zgodnie z założeniem organizatorów w piątek do udziału szczególnie zapraszane są szkoły, a w sobotę - mieszkańcy regionu wraz z całymi rodzinami.

 

Ponad 300 propozycji popularnonaukowych obejmuje zagadnienia z niemal wszystkich obszarów wiedzy. Uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość m.in.: złożyć drukarkę 3D, wziąć udział w warsztatach szyfrowania i rysowania poezji na planszach komiksu, poznać tajniki robotów medycznych, odkryć, czy Szekspir czuł bluesa, po co Iron Manowi kostium i jak zredukować stres. W programie zaplanowano też pokazy hologramów, programowania robotów z klocków, prezentację prototypu drona do oprysku jako alternatywnego rozwiązania w rolnictwie. Przewidziano również stoisko pokazowe, przy którym będzie można poznać tradycyjne sposoby wyrobu piwa.

 

Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Z myślą o nich przygotowano zabawy, warsztaty i eksperymentalne pokazy prezentujące np. poduszkowca osobistego napędzanego starym odkurzaczem. Odważni będą mogli nawet odbyć lot prototypem takiego urządzenia.

 

Jednym z gości Śląskiego Festiwalu Nauki będzie dziennikarz naukowy, fizyk dr Tomasz Rożek, który poprowadzi spotkanie "Sonda +". Ze specjalnymi mobilnymi pokazami przyjadą także popularyzatorzy nauki z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Ciekawie zapowiada się też mobilne laboratorium w postaci liczącego 18 m autobusu wyposażonego w stanowiska eksperymentalne. A jeśli pogoda dopisze, odwiedzający będą mogli wybrać się na wycieczkę balonem na ogrzane powietrze.

 

Imprezy towarzyszące festiwalu obejmują m.in. spektakle w śląskich teatrach.

 

To największe tego typu popularnonaukowe wydarzenie w regionie organizują czołowe śląskie uczelnie m.in.: Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

 

W organizację festiwalu włączyło się też miasto Katowice oraz kilkadziesiąt różnych podmiotów, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, warszawskie Centrum Nauki Kopernik, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, Park Nauki i Rozrywki Krasiejów czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

 

Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.slaskifestiwalnauki.us.edu.pl

 

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: wicepremier oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 

Jednym z patronów medialnych jest serwis PAP - Nauka w Polsce.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

akp/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii. Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->