Strona główna Aktualności

Rozpoczął się pierwszy Śląski Festiwal Nauki

13.10.2016 Popularyzacja nauki, Festiwale nauki

Fot. Fotolia

Trzydniowy Śląski Festiwal Nauki - pierwsze i największe tego typu wydarzenie naukowe w regionie - rozpoczął się w czwartek w Katowicach. Wśród ponad 300 propozycji popularnonaukowych znalazły się m.in. widowiskowe eksperymenty, różnorodne pokazy, wykłady i warsztaty.

Pierwszym punktem tego organizowanego przez czołowe śląskie uczelnie wydarzenia jest studencki Jarmark Wiedzy, odbywający się w ramach 12. edycji Śląskiego Studenckiego Festiwalu Nauki. Jak wyjaśnił przewodniczący samorządu studenckiego Uniwersytetu Śląskiego Mateusz Witek, jest to impreza kulturalno-naukowa, podczas której na katowickim rynku na ponad 80 stoiskach studenci prezentują swoje naukowe dokonania i zainteresowania oraz pasje.

 

Mieszkańcy Katowic i regionu mogą tam m.in. wziąć udział w kursie pierwszej pomocy, zawodach w lataniu dronem czy skusić się na degustację smażonych larw owadów. Zaplanowano też występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice".

 

Wieczorną atrakcją będzie tzw. scena otwarta – Open Stage. "Do udziału w tym pokazie zapraszamy każdego, kto chciałby się podzielić swoim talentem, np. zaśpiewać piosenkę lub opowiedzieć o swoich pasjach. Wystarczy przyjść i się zgłosić" – mówił Witek.

 

Drugiego dnia Śląski Festiwal Nauki przeniesie się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie na łącznej powierzchni ponad 8 tys. m kw. będzie można m.in. zajrzeć do ponad 150 stanowisk pokazowych, wziąć udział w 120 wykładach, 80 warsztatach, a także zrelaksować się w "strefie chilloutu". Część wykładów, a także koncerty czy konkursy prowadzone będą na scenie głównej.

 

Zgodnie z założeniem organizatorów w piątek do udziału szczególnie zapraszane są szkoły, a w sobotę - mieszkańcy regionu wraz z całymi rodzinami.

 

Ponad 300 propozycji popularnonaukowych obejmuje zagadnienia z niemal wszystkich obszarów wiedzy. Uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość m.in.: złożyć drukarkę 3D, wziąć udział w warsztatach szyfrowania i rysowania poezji na planszach komiksu, poznać tajniki robotów medycznych, odkryć, czy Szekspir czuł bluesa, po co Iron Manowi kostium i jak zredukować stres. W programie zaplanowano też pokazy hologramów, programowania robotów z klocków, prezentację prototypu drona do oprysku jako alternatywnego rozwiązania w rolnictwie. Przewidziano również stoisko pokazowe, przy którym będzie można poznać tradycyjne sposoby wyrobu piwa.

 

Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Z myślą o nich przygotowano zabawy, warsztaty i eksperymentalne pokazy prezentujące np. poduszkowca osobistego napędzanego starym odkurzaczem. Odważni będą mogli nawet odbyć lot prototypem takiego urządzenia.

 

Jednym z gości Śląskiego Festiwalu Nauki będzie dziennikarz naukowy, fizyk dr Tomasz Rożek, który poprowadzi spotkanie "Sonda +". Ze specjalnymi mobilnymi pokazami przyjadą także popularyzatorzy nauki z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Ciekawie zapowiada się też mobilne laboratorium w postaci liczącego 18 m autobusu wyposażonego w stanowiska eksperymentalne. A jeśli pogoda dopisze, odwiedzający będą mogli wybrać się na wycieczkę balonem na ogrzane powietrze.

 

Imprezy towarzyszące festiwalu obejmują m.in. spektakle w śląskich teatrach.

 

To największe tego typu popularnonaukowe wydarzenie w regionie organizują czołowe śląskie uczelnie m.in.: Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

 

W organizację festiwalu włączyło się też miasto Katowice oraz kilkadziesiąt różnych podmiotów, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, warszawskie Centrum Nauki Kopernik, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, Park Nauki i Rozrywki Krasiejów czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

 

Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.slaskifestiwalnauki.us.edu.pl

 

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: wicepremier oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 

Jednym z patronów medialnych jest serwis PAP - Nauka w Polsce.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

akp/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi