Strona główna Aktualności
Uczelnie

Resort nauki rozpoczyna przygotowania do Narodowego Kongresu Nauki

17.10.2016 Uczelnie, Imprezy naukowe

Fot. Fotolia

Debatą, poświęconą umiędzynarodowieniu polskich uczelni, resort nauki rozpoczyna przygotowania do Narodowego Kongresu Nauki, który planowany jest na wrzesień 2017 r. Pierwsza z cyklu debat poprzedzających Kongres odbędzie się 20 i 21 października br. w Rzeszowie.

Pierwsza z konferencji programowych przygotowujących Narodowy Kongres Nauki: „Umiędzynarodowienie – szansa i wyzwanie dla polskich uczelni”, poświęcona będzie problematyce umiędzynarodowienia polskiego systemu szkolnictwa wyższego. Dwudniowa konferencja odbędzie się na Uniwersytecie Rzeszowskim.

 

"Jest adresowana przede wszystkim do przedstawicieli nowo wybranych władz uczelni odpowiedzialnych za problematykę międzynarodową oraz kierowników uczelnianych biur współpracy z zagranicą i rekrutacji cudzoziemców" - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

W spotkaniach udział wezmą m.in. Jarosław Gowin - minister nauki i szkolnictwa wyższego, Laura Howard - prezes Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Międzynarodowej czy prof. Patricia Pol z francuskiego Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Badań.

 

Jednym z pierwszych punktów rzeszowskiej konferencji będzie dyskusja panelowa poświęcona umiędzynarodowieniu w kontekście Ustawy 2.0. To nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym, nad której założeniami pracują obecnie trzy zespoły. Do lutego 2017 roku mają one przygotować trzy konkurencyjne koncepcje założeń do ustawy. Podczas październikowej debaty przedstawiciele tych zespołów zaprezentują swoje koncepcje rozwiązań, które wzmocnią umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego i pozwolą poprawić międzynarodową pozycję polskich uczelni.

 

Podczas kolejnej dyskusji z udziałem prof. Wiesława Nowińskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr hab. Anety Pieniądz z Uniwersytetu Warszawskiego i dr hab. Grażyny Ptak z Instytutu Zootechniki - Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie, dyskutujący przedstawią swoje punkty widzenia na zmiany konieczne dla: silniejszego powiązania polskiej nauki z czołowymi ośrodkami naukowymi na świecie, lepszej „widzialności” międzynarodowej wyników pracy polskich badaczy, zdolności do międzynarodowego konkurowania w dziedzinie doskonałości i przełomowości badań i wdrożeń.

 

Drugiego dnia konferencji na zagadnienie umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego będzie można spojrzeć z perspektywy środowiska akademickiego. W debacie przedstawicieli tego środowiska udział wezmą profesorowie: Wiesław Banyś - honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Krzysztof Diks - przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz dr Andrzej Szelc z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie i Mateusz Karpiński - pełnomocnik Parlamentu Studentów RP ds. mobilności.

 

Podczas październikowej konferencji przedstawiona zostanie też koncepcja nowej instytucji, czyli Narodowej Agencji Współpracy Akademickiej, będącej odpowiednikiem niemieckiej DAAD (Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej). W debacie moderowanej przez wiceministra nauki Aleksandra Bobko udział wezmą prof. Wiesław Banyś, dr Zofia Sawicka z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prof. Maciej Żylicz - prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

 

Uczestnicy rzeszowskiej konferencji porozmawiają też o: mobilności w programie Erasmus+; środkach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój służących umiędzynarodowieniu szkolnictwa wyższego; międzynarodowych studiach wspólnych.

 

Dla osób, które chciałyby wysłuchać konferencyjnych debat i wystąpień, a nie będą mogły tego zrobić osobiście, przygotowano transmisję on-line. Resort nauki chce ją przeprowadzić na swojej stronie internetowej. Następne konferencje, będące przygotowaniem do Narodowego Kongresu Nauki, zorganizują kolejne ośrodki akademickie w Polsce.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi