Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
20.10.2016 aktualizacja 20.10.2016

Polscy uczniowie wypatrzyli siedem nowych planetoid

Uczniowie z polskich szkół biorących udział w edukacyjnej części projektu Pan-STARRS odkryli siedem nowych planetoid. Projekt jest prowadzony przez International Asteroid Search Collaboration.

Projekt szkolnych poszukiwań planetoid jest realizowany przez International Asteroid Search Collaboration. Chociaż polskie instytucje nie są wypisane na listę pełnoprawnych członków tego projektu, to czasem nasze szkoły otrzymują zaproszenia do udziału. W szczególności szkoły z Polski brały udział w kampaniach Pan-STARRS Feb-March 2016, March-May 2016 oraz GAM March-May 2016.

W ich trakcie uczniowie odkryli siedem nieznanych planetoid. Uzyskały one status „provisionals”, czyli obiektów potwierdzonych przez innych obserwatorów. Z kolei następnych 20 detekcji ma status „preliminary”, czyli jak dotąd nie zostały potwierdzone w kolejnych obserwacjach.

W ramach projektu, kilka razy w roku szkoły otrzymują zdjęcia nieba wykonane teleskopem Pan-STARRS. Zadaniem uczniów są poszukiwania nietypowych obiektów, przy których należy zwracać uwagę na wszelkie szumy i inne zaburzenia pojawiające się na obrazach, które mogłyby zostać pomylone z planetoidami.

Lista szkół, których uczniowie dokonali najnowszych odkryć, obejmuje: II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy (zespół: Gabriela Kliś, Jakub Bomba, opiekun Sławomir Surowiec, planetoida 2016 GA120), Gimnazjum Miejskie w Sierpcu (zespół: J. Krzemiński, K. Tłusty, opiekun Józef Urbański, planetoida 2016 GN31), Zespół Szkół Publicznych w Króliku Polskim (Maciej Pitrus, opiekun Wiesław Słotwiński, planetoidy 2016 FW57 i 2016 GV80), Zespół Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle (zespół: Kinga Moskal i Katarzyna Żołądź, opiekun: Jadwiga Moskal, planetoidy: 2016 GD88, 2016 GL95, 2016 GO193).

„Odkrywanie planetoid zajmuje uczniom dużo czasu, ale kiedy dokonują odkrycia, cieszą się, ponieważ robią coś dla rozwoju nauki. Chcemy podziękować panu profesorowi Lechowi Mankiewiczowi, dzięki któremu możemy brać udział w kolejnych kampaniach, które dla nas organizuje wraz z IASC” - powiedziała Jadwiga Moskal, nauczycielka geografii z Gimnazjum Nr 2 w Jaśle.

Sukces swoich uczniów skomentował także ks. Wiesław Słotwiński opiekujący się grupą z Zespołu Szkół Publicznych w Króliku Polskim. Jego placówka po raz pierwszy wzięła udział w akcji poszukiwania planetoid na przełomie marca i kwietnia br. Mimo trudnych początków – jak mówi – młodzi chłopcy chętnie zabrali się do żmudnej i wymagającej cierpliwości pracy „poszukiwacza”.

„Nie liczyliśmy, że sukces przyjdzie tak szybko. Okazało się, że mamy potwierdzenie odkrycia dwóch asteroid. (...) Jesteśmy dumni, że wpisaliśmy się do grona tak wielu odkrywców z dziedziny astronomii. Mamy cichą nadzieję, że to nie ostatni nasz sukces” - powiedział ks. Słotwiński.

Informacje na temat projektu szkolnych poszukiwań planetoid można znaleźć stronie internetowej http://iasc.hsutx.edu/. (PAP)

cza/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024