Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
24.10.2016 aktualizacja 24.10.2016

Fizyczne źródła depresji

Coraz więcej wiadomo na temat fizycznych podstaw depresji. Najnowsze odkrycia w tej dziedzinie prezentują na łamach czasopisma „Brain” naukowcy z Uniwersytetu Warwick (W. Brytania) i Uniwersytetu Fudan (Chiny).

Pracownicy ośrodków naukowych przeanalizowali dane dotyczące funkcjonowania mózgu uzyskane od tysiąca obywateli Chin za pomocą badania rezonansem magnetycznym (MRI).

Zaobserwowali, że u pacjentów z depresją występują nieprawidłowości w obszarze bocznej i środkowej kory oczodołowo-czołowej oraz w rejonach związanych z pamięcią.

Boczna kora oczodołowo-czołowa to fragment mózgu odpowiedzialny za doświadczanie straty i rozczarowania z powodu nieotrzymania oczekiwanej nagrody, który jest jednocześnie powiązany z poczuciem tożsamości. Zakłócenia komunikacji neuronalnej w tym rejonie mogą prowadzić do występowania niskiego poczucia własnej wartości i wrażenia osobistej straty.

Charakterystyczne dla pacjentów z depresją zredukowane połączenia pomiędzy układem nagrody w środkowej korze oczodołowo-czołowej a częściami mózgu biorącymi udział w procesach zapamiętywania mogą z kolei uniemożliwiać chorym koncentrację na pozytywnych wydarzeniach z własnego życia.

„Ponad 1 na 10 osób przynajmniej raz w życiu doświadcza epizodu depresji. Choroba jest tak rozpowszechniona we współczesnym społeczeństwie, że w wodzie płynącej z londyńskich kranów można nawet wykryć ślady prozacu – leku przeciwdepresyjnego” – mówi jeden z autorów badania (DOI: 10.1093/brain/aww255) prof. Jianfeng Feng.

„Wyniki naszego badania w połączeniu z dotychczas zebraną wiedzą i nowoczesnymi metodami badawczymi umożliwiają nam identyfikację fizycznych źródeł depresji, więc w najbliższej przyszłości powinny otworzyć przed nami nowe drogi leczenia tej strasznej choroby” – dodaje badacz. (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024