Strona główna Aktualności
Blog

Dziękuję Wam wszystkim, kochani popularyzatorzy!

21.10.2016 Blog

Fot. Fotolia

Jestem już po lekturze 115 zgłoszeń, które w tej edycji spłynęły do konkursu Popularyzator Nauki. I jak co roku - jestem niezwykle wzruszona. To niewiarygodne, ilu mamy wspaniałych popularyzatorów, którzy swój czas, talenty poświęcają innym - pokazując, jak piękna i fascynująca jest nauka.

Zamknęliśmy etap przyjmowania zgłoszeń do konkursu Popularyzator Nauki. W tym roku jest aż 115 kandydatur. Teraz zgłoszenia trafiły do członków kapituły konkursowej. W drugiej połowie listopada poznamy 15 finalistów, a w grudniu - laureatów XII edycji konkursu. Tylko nieliczni wygrają, ale na nagrodę zasługuje naprawdę wiele kandydatur.

 

Otwarcie przyznaję, że podczas lektury zgłoszeń wiele razy łapałam się za głowę, jak wielu fantastycznych popularyzatorów mamy w Polsce. I nie zaprzeczę, że parę razy naprawdę się wzruszyłam. Tyle tu było świetnych i świeżych pomysłów na promowanie wiedzy, tyle energii włożonej w opowiadanie o nauce, tyle wysiłków organizacyjnych, tyle pozytywnych doświadczeń!

 

Zgłoszenia uświadamiają mi, że w popularyzacji nauki nie ma żadnych ograniczeń. Wśród kandydatów mamy i uczniów, i nauczycieli. I studentów, i badaczy na emeryturze. I instytucje, których władze wiedzą, że popularyzacja to jest coś, w co warto inwestować, i społeczników, którzy popularyzują wiedzę dla czystej przyjemności. Wśród kandydatów są profesorowie, którzy w przystępny sposób przekazują swoją specjalistyczną wiedzę, ale są i niezwiązani ze środowiskiem pasjonaci, którzy prezentując niezwykłe doświadczenia uczą swoich odbiorców stawiania pytań. Są humaniści popularyzujący przedmioty ścisłe i inżynierowie pomagający humanistom. Są też wreszcie genialni organizatorzy, inicjujący akcje popularyzujące naukę. Jeśli więc ktoś tylko ma taką chęć, może znaleźć sobie miejsce w popularyzacji nauki. Nie ma się czego bać!

 

Wiem, że do konkursu zgłasza się zaledwie maleńki ułamek osób, które zajmują się popularyzacją. Ale teraz chciałam podziękować wszystkim osobom upowszechniającym wiedzę. I tym, którym nie zależy na nagrodach, i tym, którzy działają na zapleczu, anonimowo, i tym, którzy zgłaszali się do konkursu w ubiegłych latach i nie mieli cierpliwości, żeby czekać na nagrodę, i tym, do których informacja o konkursie nie dotarła... Popularyzacja nauki to gigantyczna praca, którą zajmują się w Polsce setki, a może nawet tysiące osób. Często są to ludzie, którzy w dodatku robią to dla czystej przyjemności i nie dostają za swoją pracę to ani grosza. Dziękuję za tę pracę! Świetna robota! Jesteście nam wszystkim niezwykle potrzebni, drodzy popularyzatorzy! Tak trzymajcie!

 

To dzięki Wam w tylu miejscach kraju organizowane są spotkania z naukowcami, wykłady, festiwale, wystawy, pikniki, kawiarnie naukowe i otwierane są kolejne centra nauk. Wy dbacie o to, by nauka pojawiała się w mediach - przygotowujecie programy, audycje radiowe, filmiki, piszecie książki, artykuły, wpisy na blogach, tłumaczenia czy nawet fotografujecie naukę tak, by pociągała ona jak najwięcej osób. To dzięki Wam mamy codzienny dostęp do tego, co odkrywają naukowcy. A dzięki popularyzatorom jest tyle różnych kanałów, dzięki którym można mieć styczność z opowieściami z nauką, że naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie.

 

I coś mi się wydaje, że jako społeczeństwo sporo popularyzatorom zawdzięczamy. Ja mogę mówić tylko za siebie, ale gdybym w dzieciństwie nie chodziła po festiwalach nauki, piknikach naukowych, nie zaglądała do popularnych czasopism o nauce i nie miała dostępu do książek dla dzieci o przyrodzie czy wynalazkach, na pewno nie byłabym tak ciekawa świata. W życiu nie pomyślałabym, że rozmowy z fizykami, informatykami, chemikami, matematykami mogą być tak fascynujące! I że pisanie o nauce to zajęcie dla mnie. A coś mi się wydaje, że nie jestem jedyną osobą, która tak wiele zawdzięcza ciężkiej pracy popularyzatorów nauki.

 

Ludwika Tomala

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi