Strona główna Aktualności

"Polityka" przyznała Nagrody Naukowe pięciorgu młodym badaczom

23.10.2016 Konkursy, Nagrody i wyróżnienia

Fot. materiały prasowe

Adam Andrzejewski, Adam Gendźwiłł, Marcin Krawczyk, Maciej Dołęga i Urszula Stachewicz – to tegoroczni laureaci Nagród Naukowych POLITYKI. Każdy z tej piątki młodych uczonych otrzymał po 30 tys. zł. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w niedzielę w Warszawie.

Filozoficzna analiza jedzenia i seriali telewizyjnych, polityka lokalna oraz zachowania wyborcze, badania genu związanego z zapadalnością na marskość i raka wątroby, analizy z zakresu teorii matematyki i leczenie ubytków kostnych dzięki nanowłóknom - naukowcy zajmujący się tymi tematami zostali finalistami szesnastej odsłony konkursu.


Kapituła wybrała laureatów nagród głównych z grona 15 finalistów.


"Zderzamy się w nieprawdopodobnie ogromnym dorobkiem zgromadzonym przez ludzi młodych lub stosunkowo młodych. Sprawia nam ogromną przyjemność, że możemy chociaż w ten sposób przyczynić się do utwierdzania (...) badaczy, naukowców, że wybrali właściwą drogę" - powiedziała w imieniu kapituły profesorskiej, prof. Grażyna Borkowska podczas gali wręczania nagród. Dodała, że w zgłoszeniach kandydatów szczególnie ceni nutę autoironii. "Ona świadczy o tym, że państwo mając wielkie przekonaie do pracy naukowej i swojej roli jaką spełniacie w świecie nauki doceniacie jeszcze coś poza tym. Doceniacie coś co nauką nie jest, a po prostu nazywa się życiem" - mówiła kierując słowa do finalistów konkursu.


W dziedzinie nauk humanistycznych laureatem został wykładowca na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (UW), dr Adam Andrzejewski. Badacz zajmuje się filozoficzną estetyką codzienności oraz filozofią kultury popularnej. Obecnie bada wpływ kultury popularnej i nowych form sztuki na przeobrażanie naszego doświadczenia, skupiając się na filozoficznej analizie jedzenia i seriali telewizyjnych. Naukowiec jest pionierem w dziedzinie takich badań w Polsce.


Dr Adam Gendźwiłł – zdobywca nagrody w dziedzinie nauk społecznych - jest adiunktem w Zakładzie Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych (UW). Przedmiotem jego badań jest polityka lokalna oraz zachowania wyborcze. Teraz bada konsekwencje wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin oraz powody nieważności głosów w ostatnich wyborach samorządowych.


W dziedzinie nauki o życiu laureatem został dr n. med. Marcin Krawczyk. Jest kierownikiem Laboratorium Chorób Metabolicznych Wątroby w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby na I Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lekarzem w Saarland University Medical Center w Hamburgu (Niemcy). W swoich badaniach, znaczących na poziomie światowym, zajmuje się między innymi genem związanym z zapadalnością na marskość i raka wątroby. Naukowiec wykazał m.in., że analiza genotypu pacjentów wprowadzona do codziennej diagnostyki pozwoli planować dla pacjentów „terapie szyte na miarę”.


Dyskretne struktury losowe, a w szczególności mapy i diagramy Younga bada laureat w dziedzinie nauk ścisłych, adiunkt w Zakładzie Matematyki Dyskretnej na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Maciej Dołęga. Prof. Jan Madey rekomendujący kandydaturę stwierdził, że dr Dołęga jest matematykiem-teoretykiem, więc trudno jest w sposób przystępny przedstawić jego tematykę badawczą. Niemniej badania te mają zastosowanie w kwantowej grawitacji, mechanice statystycznej, asymptotycznej teorii reprezentacji, teorii macierzy losowych, kombinatoryce czy losowej geometrii.


W dziedzinie nauk technicznych zwycięzcą została adiunkt na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dr inż. Urszula Stachewicz. W swej pracy wykorzystuje zaawansowane metody mikroskopowe do badania różnorodnych materiałów, w tym biomateriałów będących podstawą współczesnej inżynierii tkankowej. Dzięki jej badaniom możliwe będzie wykorzystanie nanowłókien do leczenia ubytków kostnych bądź zmian zwyrodnieniowych kości oraz tkanki chrzęstnej. Inspiracją był dla badaczki był świat przyrody.


Nagrody w wysokości 10 tys. zł każdy otrzymało też dziesięcioro finalistów konkursu: dr Michał Araszkiewicz, dr Aleksander Czogalla, dr Martyna Grądzka-Rejak, dr Magdalena Górczyńska, dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka, dr hab. n. med. Michał Polguj, dr n. med. Małgorzata Rydzanicz, dr Katarzyna Sekścińska, dr hab. prof. Artur Ryszard Stefankiewicz, dr inż. arch. Alicja Zawadzka.


"Kariera naukowa to jest wciąż ten wybór życiowy, który społeczeństwo (...) powinno wspierać. To jest wybór bardzo trudnej drogi życiowej, ale także dającej od czasu do czasu, tak jak dzisiaj, satysfakcję. Chcemy przy okazji dodać otuchy młodym ludziom, którzy te karierę wybrali i zachęcić w taki sposób następnych, by szli w ich ślady" - mówił podczas gali wręczenia nagród redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński.


Przypomniał, że pieniądze na nagrodę zbierano są składkowo. Przez kilkanaście lat złożyło się na nią ponad 40 organizacji gospodarczych. Również czytelnicy "Polityki" mogli to zrobić, przekazując 1 proc swojego podatku na Fundację Tygodnia "Polityka".


Program stypendialny skierowany do młodych naukowców „Zostańcie z nami!” Fundacja Tygodnika "Polityka" prowadzi od 2001 roku. Od 2011 znany jest on pod nazwą "Nagrody Naukowe +Polityki+". W gronie stypendystów znajduje się już ponad ćwierć tysiąca osób.


Serwis PAP – Nauka w Polsce był patronem medialnym tegorocznych Nagród Naukowych POLITYKI.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/ jjj/

 

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi