Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
28.10.2016 aktualizacja 28.10.2016

Północy biegun Saturna zmienia kolor

Amerykańska agencja kosmiczna NASA pokazała zdjęcia z sondy Cassini, na których widać, że obszar wokół północnego bieguna Saturna zmienił kolor w ostatnich latach. Przyczyną mogą być zmiany pór roku.

NASA pokazała na swojej stronie internetowej dwa zdjęcia Saturna pokazujące obszar wokół północnego bieguna planety. Jedno z 2012 roku, a drugie z roku 2016. Oba wykonano w naturalnych kolorach. Porównanie fotografii wskazuje, że zmienia się kolor atmosfery na obszarze w pobliżu bieguna północnego.

Naukowcy przypuszczają, że przyczyną zmian są pory roku. Zmiana z barwy niebieskiej na złotą może być spowodowana wytwarzaniem fotochemicznej mgły w atmosferze. Północny biegun Saturna zbliża się do przesilenia letniego, które nastąpi w maju 2017 roku. Badacze uważają, że widoczny na zdjęciach sześciokąt, wraz ze swoimi wiatrami, może stanowić barierę dla cząstek poza zewnętrznymi granicami sześciokąta – mają one problem, by przedostawać się do środka.

Podczas polarnej, zimowej nocy od listopada 1995 roku do sierpnia 2009 roku, atmosfera nad północnym biegunem Saturna stała się wolna od aerozoli wytwarzanych podczas reakcji fotochemicznych zachodzących w atmosferze pod wpływem światła słonecznego. W sierpniu 2009 roku na Saturnie nastąpiła równonoc i od tamtej pory północny rejon biegunowy jest oświetlany przez Słońce, co powoduje powstawanie aerozoli wewnątrz sześciokąta. Zmiany oświetlenia mogą wpływać także na cyrkulację wiatrów w atmosferze.

Zdjęcia zostały wykonane przy pomocy sondy Cassini, która od 2004 roku bada Saturna i jego księżyce. Misja Cassini to wspólny projekt NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Włoskiej Agencji Kosmicznej. (PAP)

cza/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024