Strona główna Aktualności
Świat

Szwecja zakazała używania dronów z kamerą

28.10.2016 Świat

Fot. Fotolia

Korzystanie z dronów wyposażonych w kamerę bez specjalnego pozwolenia stało się w Szwecji nielegalne – informuje serwis BBC News.

Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzonymi przez Najwyższy Sąd Administracyjny Szwecji, drony z kamerą kwalifikowane są jako kamery do inwigilacji, toteż ich wykorzystanie wymaga posiadania licencji.

 

Licencje mogą być kosztowne, a wniesienie opłaty nie przesądza o tym, czy pozwolenie zostanie przyznane.

 

Nie przewidziano wyjątków dla osób wykorzystujących drony zawodowo (np. dziennikarzy). Krytycy nowego prawa uważają, że spowoduje ono utratę wielu miejsc pracy.

 

Organizacja UAS Sweden (Unmanned Aerial System) szacuje liczbę zagrożonych miejsc pracy na 5000. „To zła decyzja dla szwedzkiej przedsiębiorczości i złowieszcza dla szwedzkiego rynku pracy, na który mają wpływ wciąż nowe, niejasne i skomplikowane regulacje ze strony państwa i jego agend” – skomentował prezes UAS, Gustav Gerdes.

 

Wcześniej szwedzki sąd niższego szczebla uznał, że drony z kamerą nie są kamerami do inwigilacji, jednak decyzja ta została unieważniona.

 

Według danych z fotograficznej strony PetaPixel w roku 2014 w Szwecji sprzedano ponad 20 000 dronów i wydano ponad 1000 pozwoleń na korzystanie z dronów z kamerą w celach komercyjnych.

 

Regulacje prawne dotyczące korzystania z dronów wprowadziło już wiele w innych krajów. Np. w Ghanie osoba wykorzystująca drona bez licencji może trafić do więzienia na 30 lat. W Wielkiej Brytanii operator drona nie może wznosić go powyżej 130 metrów i oddalać od siebie o więcej niż 500 metrów. Latanie nad zamieszkałymi obszarami i zbliżanie się do budynków bliżej niż na 50 metrów wymaga uzyskania oddzielnego pozwolenia. Ponadto operatorzy dronów muszą respektować prywatność innych osób. (PAP)

 

pmw/ mrt/

Tagi: drony , zakaz
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi