Strona główna Aktualności
Uczelnie

Łódź/ Powstało Centrum Współpracy Badawczo-Naukowej Polska-Ukraina

04.11.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

Na Uniwersytecie Łódzkim powstało Centrum Współpracy Badawczo-Naukowej Polska-Ukraina. Naukowcy z łódzkiej uczelni i Ługańskiego Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Starobielsku prowadzą m.in. wspólne badania dotyczące internacjonalizacji przedsiębiorstw.

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) oraz Ługański Państwowy Uniwersytet im. T. Szewczenki w Starobielsku podpisały umowę o współpracy naukowej i badawczej w lipcu br. Jak poinformował w czwartek Wydział Zarządzania łódzkiej uczelni, dotychczasowa współpraca okazała się tak udana, że w październiku powołano do życia Centrum Współpracy Badawczo-Naukowej Polska-Ukraina, którego zadaniem jest prowadzenie badań naukowych w ukraińskich i polskich firmach produkcyjnych, handlowych i usługowych. Mają one dotyczyć internacjonalizacji przedsiębiorstw i warunków prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Ukrainy i Polski.

 

"Wyniki badań pierwszych firm zostaną opublikowane podczas konferencji +Internacjonalizacja polskich przedsiębiorstw - uwarunkowania, modele, wyniki badań+, która odbędzie się w dniach 21-22 listopada. Jeden z prezentowanych artykułów dotyczyć będzie wybranych problemów klasyfikacji małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Polsce i na Ukrainie oraz ram instytucjonalnych dotyczących transformacji. Mamy już pierwsze teoretyczne i praktyczne aspekty porównania MŚP w Polsce i na Ukrainie - ich nazewnictwa, postrzegania, klasyfikacji ustawowej - i czy instytucjonalne ramy ich transformacji przebiegały podobnie. To oczywiście dopiero pierwsze wnioski" - powiedziała PAP kierownik Centrum, dr Beata Glinkowska z Wydziału Zarządzania UŁ.

 

Inny wspólny projekt badawczy to pilotażowy przegląd specyfiki internacjonalizacji polskich i ukraińskich przedsiębiorstw. "Ta specyfika różni się, ale generalnie jest też dużo cech wspólnych; gospodarki obu krajów wciąż podlegają transformacji, choć na pewno są w różnych jej fazach" - dodała Glinkowska.

 

Centrum planuje także nawiązywanie kontaktów z biznesem, wyselekcjonowanie grupy przedsiębiorstw i menedżerów do stałej współpracy w zakresie strategicznym, organizacyjnym i operacyjnym oraz do uczestnictwa w warsztatach i seminariach naukowych. Pomocna w realizacji tych celów ma być współpraca z kierownikiem ukraińskiej strony projektu prof. Wiaczesławem Cziebotariewem oraz ukraińskim politykiem Witalijem Kuryło.

 

"Zamierzamy działać wieloaspektowo - rozwijać naszą wiedzę na temat specyficznych warunków internacjonalizacji oraz poszukiwać wspólnego pola dla internacjonalizacji polskich i ukraińskich przedsiębiorstw; zbudować w tej dziedzinie koncepcję modelu i zbadać możliwości współpracy polskich i ukraińskich firm - zarówno wzajemnej, jak i z podmiotami z innych krajów" - dodała Glinkowska.

 

Naukowcy z Polski i Ukrainy wspólnie przebadają firmy produkcyjne, handlowe i usługowe pod kątem możliwości ich internacjonalizacji oraz warunków działania; możliwości tworzenia bezpośrednich inwestycji zagranicznych, potencjalnego obszaru eksportu i importu. Chcą też opracować listę wyzwań, z którymi muszą mierzyć się współcześni międzynarodowi menedżerowie. Są to plany na najbliższe lata.

 

Centrum planuje również wymianę dydaktyków. W listopadzie Wydział Zarządzania UŁ odwiedzi prof. Andrij Kołosow, który poprowadzi zajęcia dla studentów z zakresu komunikacji i zarządzania strategicznego. Natomiast prof. dr hab. Wiaczesław Cziebotariew przybliży studentom WZ UŁ temat narzędzi doskonalenia organizacji, w tym teorię ograniczeń oraz studia przypadków. Z kolei strona ukraińska zainteresowana jest m.in. koncepcjami zarządzania, stosowanymi w polskich przedsiębiorstwach.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

agm/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi