Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
05.11.2016 aktualizacja 05.11.2016

Projekt łódzkiego konsorcjum wyróżniony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Projekt konsorcjum Uniwersytetu Łódzkiego i Towarzystwa Elektrotechnologicznego Qwerty z Łodzi znalazł się wśród 19 innych, innowacyjnych projektów wyróżnionych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na jego realizację konsorcjum otrzyma 3,7 mln zł dofinansowania.

Poinformował o tym PAP rzecznik łódzkiej uczelni Tomasz Boruszczak.

Wyróżniony projekt dotyczy wielowarstwowego drukowania elastycznych układów elektronicznych. Jak wyjaśnia kierownik Katedry Fizyki Ciała Stałego UŁ prof. Zbigniew Klusek, kierownik Katedry Fizyki Ciała Stałego UŁ, projekt polega na opracowaniu technologii pojedynczego wielowarstwowego druku. Chodzi o to, aby drukowanie elastycznych układów elektronicznych było wykonywane przy użyciu tylko jednej drukarki, w jednym procesie drukowania. To ma dać zupełnie nowe możliwości; pozwoli tworzyć znacznie nowocześniejsze urządzenia.

Według profesora ta technologia będzie nie tylko znacznie tańsza i szybsza, ale także zdecydowanie bardziej ekologiczna niż dotychczasowe systemy drukowania układów elektronicznych. Podstawowym zadaniem naukowców z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego będzie testowanie, badanie i analizowanie dostarczonych przez firmę wydruków oraz poszukiwanie rozwiązań problemów technologicznych pojawiających się w procesie produkcyjnym.

Konsorcjum Uniwersytetu Łódzkiego i Towarzystwa Elektrotechnologicznego Qwerty, które realizuje projekt, powstało w połowie tego roku, choć uczelnia z Qwerty współpracuje już od wielu lat. "Wcześniej współdziałaliśmy przy pracach nad zastosowaniem technologii grafenowych" - mówi prof. Klusek. Zwraca uwagę, że firma Qwerty, która zatrudnia około stu pracowników, ma ogromne doświadczenie rynkowe w zakresie elektroniki elastycznej.

W ostatnich dniach Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło pierwszy konkurs w ramach Regionalnych Agend Naukowo-Badawczych. W sumie wpłynęło 168 wniosków o dofinansowanie. Oceniono 154 z nich, które spełniały wszystkie kryteria formalne. Ostatecznie wyłoniono 19 innowacyjnych projektów, a łączna kwota ich dofinansowania przekracza 55 mln zł.

Wsparciem objęte zostaną projekty z takich dziedzin jak energetyka, turystyka medyczna czy przemysł włókienniczy. O dofinansowanie projektów mogły ubiegać się konsorcja złożone z maksymalnie pięciu podmiotów, w tym co najmniej jednej jednostki naukowej i co najmniej jednego przedsiębiorstwa. Liderem każdego z nich jest jednostka naukowa.

Wyłonione w konkursie projekty otrzymują dofinansowanie na przeprowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych wpisujących się tematycznie w zakres regionalnych agend naukowo-badawczych.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024