Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
08.11.2016 aktualizacja 08.11.2016

Łódź/ Nominowano prace naukowe do nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

Prace naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego zostały nominowane do nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego przyznawanej przez Uniwersytet Łódzki.

Poinformował o tym w poniedziałek PAP rzecznik łódzkiej uczelni Tomasz Boruszczak. Przypomniał, że nagroda w wysokości 50 tys. zł, przyznawana jest "za wybitne dzieło z zakresu szeroko rozumianych nauk humanistycznych".

Jak informuje Boruszczak, w tym roku do drugiej edycji na konkurs im. Kotarbińskiego zgłoszono 44 prace. Spośród nich kapituła, w skład której wchodzą: prof. Włodzimierz Nykiel, prof. Grzegorz Gazda, prof. Ryszard Kleszcz (wszyscy reprezentują UŁ), prof. Anna Legeżyńska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Anna Lewicka-Strzałecka (Polska Akademia Nauk), prof. Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląskiego w Katowicach) oraz ks. prof. Andrzej Szostek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) wybierze jedną.

Do nagrody nominowani zostali: dr Małgorzata Domagalska z Uniwersytetu Łódzkiego za pracę "Zatrute Ziarno. Proza antysemicka na łamach +Roli+ (1883-1912)", dr Kaja Gadowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego za "Dysfunkcje administracji. Służba cywilna w perspektywie neoinstytucjonalnej", dr Wojciech Klimczyk (Uniwersytet Jagielloński) za "Wirus mobilizacji. Taniec a kształtowanie się nowoczesności (1455-1795)", dr Ewa Kołodziejczyk z Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie za "Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza" oraz dr hab. Katarzyna Mikulska z Uniwersytetu Warszawskiego za "Tejiendo destinos. Un acercamiento al sistema de comunicación gráfica en los códices adivinatorios".

Autor najlepszej z prac zostanie uhonorowany nagrodą im. Tadeusza Kotarbińskiego podczas uroczystej gali w niedzielę, 20 listopada, w Filharmonii Łódzkiej.

Boruszczak przypomniał, że pierwszym laureatem nagrody został prof. Jan Strelau za pracę "Różnice indywidualne. Historia – determinanty – zastosowania".

Nagroda ustanowiona została w 2015 roku w roku 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Filozof prof. Tadeusz Kotarbiński był jednym z założycieli UŁ, a także pierwszym rektorem tej uczelni. Jak przypomnieli organizatorzy, był on wybitnym uczonym i humanistą, człowiekiem głębokiej refleksji i szerokiego spojrzenia na historię ludzkiej myśli i jej wpływ na losy społeczeństw.

Uniwersytet Łódzki został powołany w maju 1945 roku. Obecnie kształci ok. 43 tys. studentów i zatrudnia ok. 3,8 tys. pracowników, w tym ponad 2,3 tys. pracowników naukowych. Kandydatom oferuje studia na ok. 120 kierunkach.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024