Strona główna Aktualności
Uczelnie

Łódź/ Nominowano prace naukowe do nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

08.11.2016 Uczelnie, Nagrody i wyróżnienia

Fot. Fotolia

Prace naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego zostały nominowane do nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego przyznawanej przez Uniwersytet Łódzki.

Poinformował o tym w poniedziałek PAP rzecznik łódzkiej uczelni Tomasz Boruszczak. Przypomniał, że nagroda w wysokości 50 tys. zł, przyznawana jest "za wybitne dzieło z zakresu szeroko rozumianych nauk humanistycznych".

 

Jak informuje Boruszczak, w tym roku do drugiej edycji na konkurs im. Kotarbińskiego zgłoszono 44 prace. Spośród nich kapituła, w skład której wchodzą: prof. Włodzimierz Nykiel, prof. Grzegorz Gazda, prof. Ryszard Kleszcz (wszyscy reprezentują UŁ), prof. Anna Legeżyńska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Anna Lewicka-Strzałecka (Polska Akademia Nauk), prof. Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląskiego w Katowicach) oraz ks. prof. Andrzej Szostek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) wybierze jedną.

 

Do nagrody nominowani zostali: dr Małgorzata Domagalska z Uniwersytetu Łódzkiego za pracę "Zatrute Ziarno. Proza antysemicka na łamach +Roli+ (1883-1912)", dr Kaja Gadowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego za "Dysfunkcje administracji. Służba cywilna w perspektywie neoinstytucjonalnej", dr Wojciech Klimczyk (Uniwersytet Jagielloński) za "Wirus mobilizacji. Taniec a kształtowanie się nowoczesności (1455-1795)", dr Ewa Kołodziejczyk z Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie za "Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza" oraz dr hab. Katarzyna Mikulska z Uniwersytetu Warszawskiego za "Tejiendo destinos. Un acercamiento al sistema de comunicación gráfica en los códices adivinatorios".

 

Autor najlepszej z prac zostanie uhonorowany nagrodą im. Tadeusza Kotarbińskiego podczas uroczystej gali w niedzielę, 20 listopada, w Filharmonii Łódzkiej.

 

Boruszczak przypomniał, że pierwszym laureatem nagrody został prof. Jan Strelau za pracę "Różnice indywidualne. Historia – determinanty – zastosowania".

 

Nagroda ustanowiona została w 2015 roku w roku 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Filozof prof. Tadeusz Kotarbiński był jednym z założycieli UŁ, a także pierwszym rektorem tej uczelni. Jak przypomnieli organizatorzy, był on wybitnym uczonym i humanistą, człowiekiem głębokiej refleksji i szerokiego spojrzenia na historię ludzkiej myśli i jej wpływ na losy społeczeństw.

 

Uniwersytet Łódzki został powołany w maju 1945 roku. Obecnie kształci ok. 43 tys. studentów i zatrudnia ok. 3,8 tys. pracowników, w tym ponad 2,3 tys. pracowników naukowych. Kandydatom oferuje studia na ok. 120 kierunkach.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

jaw/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi