28.05.2018
PL EN
10.11.2016 aktualizacja 10.11.2016

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko raka pęcherza

Deficyt witaminy D ma związek z większym ryzykiem rozwoju raka pęcherza moczowego - poinformowali naukowcy podczas dorocznego zjazdu Society for Endocrinology w Brighton (Wielka Brytania).

Zbyt niski poziom witaminy słońca łączono dotychczas ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia, zaburzeń poznawczych, chorób autoimmunologicznych oraz niektórych nowotworów.

Naukowcy z Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii przyjrzeli się siedmiu badaniom dotyczącym zależności pomiędzy poziomem witaminy D a rakiem pęcherza. W każdym z badań wzięło udział od 112 do 1125 osób. Pięć z analizowanych prac wskazywało na zwiększenie ryzyka raka pęcherza u osób z niedoborem witaminy D.

Podczas osobnego eksperymentu naukowcy badali w warunkach laboratoryjnych komórki nabłonka jednowarstwowego występującego w pęcherzu moczowym. Zaobserwowali wówczas, że komórki te ulegały aktywacji w odpowiedzi na witaminę D, co z kolei może stymulować odpowiedź układu odpornościowego na nieprawidłowe komórki i likwidowanie ich zanim przekształcą się w komórki nowotworowe.

"Choć musimy potwierdzić tę zależność podczas wielu kolejnych badan klinicznych, nasza analiza sugeruje, że niski poziom witaminy D w krwi może hamować tę odpowiedź komórek pęcherza na pojawienie się komórek nieprawidłowych"- zauważa autorka badań dr Rosemary Bland.(PAP)

koc/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2018