Strona główna Aktualności
Uczelnie

Studenci UAM nagrodzeni w międzynarodowym konkursie iGEM

10.11.2016 Uczelnie, Konkursy, Nagrody i wyróżnienia

Fot. materiały prasowe

Studenci Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu zdobyli złoty medal w międzynarodowym konkursie International Genetically Engineered Machines 2016 (iGEM). W konkursie organizowanym przez słynny Massachusetts Institute of Technology zmierzyli się z 300 pomysłami z całego świata.

Konkurs iGEM (International Genetically Engineered Machine) organizowany jest przez Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Ma na celu propagowanie biologii syntetycznej wśród studentów z całego świata, a jego podstawowym założeniem jest tworzenie tzw. BioBricków - wystandaryzowanych elementów genetycznych przydatnych do konstruowania organizmów o zadanych właściwościach. W tym roku w szranki stanęło 300 drużyn studenckich z 40 krajów.

 

Studenci Wydziału Biologii UAM w Poznaniu: Adrian Lejman, Daria Niewiadomska, Julia Zielińska, Maja Szymańska, Marcin Osuch z Sekcji Biologii Syntetycznej Koła Naukowego Przyrodników zdobyli złoty medal, nominację w kategorii „Best Part Collection” i pierwszą nagrodę w kategorii „Best Manufacturing Project”. Opiekunem sekcji jest dr Przemysław Nuc z Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Wydziału Biologii.

 

Poznański zespół w projekcie E.co Factory przedstawiał system do bardzo wydajnej nadekspresji białek w bakteriach Escherichia coli, a ponadto ekspresja zachodziła tylko i wyłącznie pod wpływem induktora. "System składa się z czterech zestawów promotorów indukowanych cukrami: arabinozą, ramnozą, ksylozą i melibiozą. Pod zestaw promotorów można podłączyć jakikolwiek wybrany gen i uzyskać jego silną ekspresję wyłącznie po indukcji wybranym cukrem. Dogłębna znajomość procesu ekspresji genów pozwoliła na zastosowanie dodatkowych >molekularnych kruczków<, które są unikalnym na skalę światową rozwiązaniem pozwalającym uzyskać bardzo wydajne narzędzie do ekspresji genów" - informuje UAM w przesłanym komunikacie.

 

Opis projektu jest dostępny na stronie: http://2016.igem.org/Team:UAM_Poznan

 

Badania prowadzone przez studentów były w całości finansowane w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Najlepsi z Najlepszych 2016. Sala przeznaczona do badań prowadzonych przez studentów została wyposażona w niezbędny sprzęt w ramach projektu KNOW - Poznańskie Centrum RNA.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mrt/

Tagi: mit , uam , igem
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi