Strona główna Aktualności

Brexit, tworzywa sztuczne, technologie kwantowe, wśród tematów Polskich Perspektyw w Oxfordzie

15.11.2016 Imprezy naukowe, Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Artur Chmielewski opowiadający o pracy w NASA, debata dotycząca Brexitu, przyszłość medycyny regeneracyjnej i technologii kwantowych, to niektóre atrakcje piątej już konferencji Science. Polish Perspectives. Odbędzie się ona 18 i 19 listopada, tym razem na Uniwersytecie Oxfordzkim.

Science: Polish Perspectives (SPP) to doroczna konferencja popularnonaukowa organizowana przez środowisko młodych naukowców polskiego pochodzenia, studiujących i pracujących na uczelniach na całym świecie. Od 2012 roku jest organizowana w brytyjskim Oxfordzie lub Cambridge. Jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, SPP to idea, społeczność i platforma, której celem jest szeroko pojęta popularyzacja nauki, wymiana myśli i umocnienie współpracy między polskimi naukowcami, pracującymi w różnych krajach.

 

Początkowo celem organizatorów było stworzenie społeczności studentów i naukowców na stałe pracujących poza granicami Polski. Jednakże, z roku na rok, wydarzenie to przyciąga rosnącą liczbę badaczy z rodzimych uczelni. Konferencja umożliwia im nie tylko rozmowę o wynikach swoich badań, ale także zapoczątkowanie międzynarodowej współpracy czy też wymianę doświadczeń wynikających z pracy w różnych systemach naukowych. Science: Polish Perspectives odbywa się w całości w języku angielskim, co pozwala na wzięcie w niej udziału także przez osoby nieposługujące się językiem polskim.

 

W tym roku wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 17 listopada, naukowym stand-upem Polscy i brytyjscy studenci oraz naukowcy będą mieli za zadanie wykorzystać naukę do rozśmieszenia widowni a jednocześnie – wbrew zawirowaniom wokół Brexitu – pokazać, że w brytyjskiej nauce współpraca między osobami różnych narodowości ma się bardzo dobrze.

 

Temat Brexitu jest jednak pod wieloma względami istotny dla konferencji, na którą większość uczestników przyjeżdża z najlepszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii: Oksfordu, Cambridge, Imperial College London czy University College London. Dlatego też tematem jednej z panelowych dyskusji będzie sens łączenia się w narodowe społeczności naukowe, podczas której przedstawione zostaną zarówno perspektywy samych naukowców, jak i instytucji lokalnych oraz polskich.

 

Wykłady prelegentów, bardziej niż tradycyjne wystąpienia znane z konferencji naukowych, przypominają słynne TED-talks: uczestnik opowiada o swoich badaniach przez mniej niż kwadrans, a także ma za zadanie porzucić dyscyplinarny żargon, aby jego wystąpienie było zrozumiałe dla widowni.

 

Wśród tematów konferencyjnych wystąpień i prezentacji posterowych znalazły się m.in.: inżynieria kwantowa jako przyszłość XXI wieku; plastik jako zagrożenie dla środowiska lub rozwiązanie globalnego kryzysu energetycznego; nauka stojąca za naszymi codziennymi wyborami żywieniowymi; nowe metody konserwacji dzieł sztuki.

 

Oprócz modnych badaczy każdego roku w konferencji uczestniczą także uczeni o uznanym dorobku naukowym. W tym roku wśród gości specjalnych znaleźli się m.in.: Artur Chmielewski - pracownik NASA, w 2014 jeden z menedżerów projektu Rosetta, a prywatnie syn Henryka Chmielewskiego - "Papcia Chmiela"; prof. Mariusz Ratajczak z Univeristy of Louisville School of Medicine oraz James Graham Brown Cancer Center; prof. Janusz Lewiński z Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

 

"Na konferencji szczególnie podobał mi się entuzjazm - nie tylko ten, z którym ja zostałem przywitany, bardzo wysoki jest też poziom naukowy. Jestem bardzo zadowolony, że ta konferencja doszła do skutku i odbyła się w takiej wspaniałej atmosferze. Widzę, jaki jest pożytek z tego, że starzy i doświadczeni polscy uczeni zebrali się razem z młodymi, którzy dopiero wchodzą w ten wspaniały naukowy świat. Ta jedność pomiędzy najlepszymi mózgami w kraju i na Zachodzie to jest coś, co dla Polski jest bardzo ważne" - ocenia prof. Jerzy Vetulani, który brał udział w konferencji w 2015 roku.

 

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: spp
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi