Strona główna Aktualności
Świat

Znaleziono podłoże obojętności niektórych osób na muzykę

16.11.2016 Świat

Fot. Fotolia

Ludzie, którzy nie reagują emocjonalnie na muzykę, mają słabsze połączenia nerwowe między obszarami mózgu przetwarzającymi dźwięki a centrami nagrody odpowiedzialnymi za odczuwanie przyjemności – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

W każdej kulturze można znaleźć osoby, które nie reagują emocjonalnie na muzykę – niezależnie od jej gatunku.

 

Aby sprawdzić neurologiczne podłoże tej cechy naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie oraz Uniwersytetu McGilla w Montrealu przeprowadzili badania w grupie 15 osób, u których muzyka nie wzbudzała emocjonalnej reakcji. Podczas słuchania różnych utworów ich mózgi przebadano z użyciem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).

 

Dla porównania przebadano też 30 innych ochotników, z których 15 oceniło, że reaguje emocjami na ulubioną muzykę na przeciętnym poziomie, a pozostałych 15 zadeklarowało, że ich reakcja na muzykę jest silniejsza niż przeciętnej osoby. Również wśród tych osób wykonano skany mózgu podczas prezentowania im ulubionych utworów.

 

Naukowcy zaobserwowali, że w trakcie słuchania muzyki osoby na nią obojętne miały znacznie zmniejszoną aktywność (mniejsze ukrwienie) obszarów mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności – tzw. centrów nagrody, w porównaniu z pozostałymi ochotnikami. Dalsze testy wykazały jednak, że na inne bodźce mogące wywoływać uczucie przyjemności układ nagrody reagował podobnie u wszystkich badanych. To oznacza, że nie różni się on u osób niedoceniających muzyki. Okazało się natomiast, że osoby te mają znacznie słabsze połączenia między obszarami mózgu przetwarzającymi dźwięki a centrami nagrody.

 

Autorzy pracy zastrzegają, że nie nie odpowiada ona na pytanie, czy to osłabione połączenia odpowiadają za brak reakcji na muzykę, czy też brak wrażliwości na muzykę przyczynia się do osłabienia tych połączeń? Aby odpowiedzieć na te pytania konieczne są dalsze badania. (PAP)

 

jjj/ zan/

Tagi: emocje , muzyka , mózg
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->