Strona główna Aktualności
Nagrody i wyróżnienia

Łódź/ Dr Ewa Kołodziejczyk laureatką nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

21.11.2016 Uczelnie, Nagrody i wyróżnienia

Fotolia

Dr Ewa Kołodziejczyk z Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie została laureatką nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego ustanowionej przez Uniwersytet Łódzki. Nagroda w wysokości 50 tys. zł przyznawana jest za wybitne dzieło z zakresu szeroko rozumianych nauk humanistycznych.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone w niedzielę w trakcie uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej.

 

Dr Kołodziejczyk nagrodzona została za pracę "Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza", poświęconą kilkuletniemu pobytowi Miłosza na placówce dyplomatycznej w Stanach Zjednoczonych tuż po II wojnie światowej. W książce opisana jest wielowątkowa misja Miłosza, jako wysłannika państwa polskiego - nie tylko, jako popularyzatora kultury rodzinnego kraju, ale również socjologa, politologa i krytyka literackiego. W tle bardzo ciekawy obraz amerykańskiego społeczeństwa lat 40 XX w.

 

Jak powiedziała laureatka, dzięki jej pisaniu miała możliwość dotarcia do wielu dokumentów, które były jej nieznane. Przyznała, że była to żmudna, benedyktyńska praca przypominająca "pracę śledczego".

 

W tym roku na konkurs im. Kotarbińskiego zgłoszono 44 prace. Spośród nich kapituła, w skład której weszli: prof. Włodzimierz Nykiel, prof. Grzegorz Gazda oraz prof. Ryszard Kleszcz (wszyscy z UŁ), prof. Anna Legeżyńska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Anna Lewicka-Strzałecka z Polskiej Akademii Nauk, prof. Tadeusz Sławek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz ks. prof. Andrzej Szostek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II nominowała pięć prac.

 

Obok dr Kołodziejczyk nominowani byli: dr Małgorzata Domagalska z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Kaja Gadowska (Uniwersytet Jagielloński), dr Wojciech Klimczyk (Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Ewa Mikulska (Uniwersytet Warszawski).

 

Nagroda ustanowiona została w ub. roku w roku 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Filozof prof. Tadeusz Kotarbiński był jednym z założycieli UŁ, a także pierwszym rektorem tej uczelni. Jak podali wcześniej organizatorzy, był on wybitnym uczonym i humanistą, człowiekiem głębokiej refleksji i szerokiego spojrzenia na historię ludzkiej myśli i jej wpływ na losy społeczeństw.

 

Uniwersytet Łódzki został powołany w maju 1945 roku. Obecnie kształci ok. 43 tys. studentów i zatrudnia ok. 3,8 tys. pracowników, w tym ponad 2,3 tys. pracowników naukowych. Kandydatom oferuje studia na ok. 120 kierunkach. (PAP)

 

jaw/ pro/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi