Strona główna Aktualności
Imprezy naukowe

Oksford znów opanowany przez polskich naukowców

21.11.2016 Imprezy naukowe, Popularyzacja nauki

Photo: Fotolia

Na dwa dni brytyjskim Oksfordem znów zawładnęli polscy naukowcy, uczestniczący w konferencji Science. Polish Perspectives. Swoje badania zaprezentowało 28 młodych badaczy. W sumie w spotkaniu uczestniczyło około 220 polskich naukowców.

Od jesieni 2012 roku do Oksfordu i Cambridge - na zmianę - zjeżdżają młodzi polscy naukowcy, doktoranci i studenci w większości pracujący i uczący się poza Polską. Na konferencji Science. Polish Perspectives (SPP) mogą zaprezentować swoje badania, porozmawiać z innymi Polakami, nawiązać współpracę, budować naukową sieć.

 

W tym roku konferencja odbyła się w Oksfordzie 18 i 19 listopada. Swoje badania na scenie zaprezentowało w sumie 28 badaczy. Łącznie w wydarzeniu uczestniczyło około 220 osób. Wśród gości konferencji znaleźli się też polscy uczeni o uznanym dorobku naukowym m.in.: prof. Mariusz Ratajczak z Univeristy of Louisville School of Medicine oraz James Graham Brown Cancer Center; prof. Janusz Lewiński z Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Artur Chmielewski - pracownik NASA, w 2014 jeden z menedżerów projektu Rosetta, a prywatnie syn Henryka Chmielewskiego - Papcia Chmiela.

 

"Gdzie miałbym być, jak nie tutaj? Zaskoczyło mnie, że na konferencji jest tylu utalentowanych Polaków, prowadzących badania w tak różnych dziedzinach: mamy tutaj chemię, fizykę, robotykę, zoologię, technologie kosmiczne. To supermądrzy ludzie, rozrzuceni po całym świecie. Nagle tutaj z powrotem zbiera ich polskość" - mówił o uczestnikach spotkania Artur Chmielewski.

 

Jedna z organizatorek SPP dr Karolina Mirowska z Fundacji Polonium zaznacza, że konferencja od pięciu lat "rośnie". "Każdego roku chcemy zapraszać większą liczbę uczestników. W związku z tym potrzebny jest większy zespół organizacyjny, większe nakłady finansowe. Z drugiej strony rośnie >kaliber< zaproszonych gości. Ponieważ marka konferencji jest coraz bardziej rozpoznawalna, łatwiej jest nam kontaktować się z wybitnymi polskimi naukowcami i zachęcać ich do udziału w naszym wydarzeniu" - powiedziała PAP dr Mirowska.

 

Z roku na rok coraz więcej uczestników ubiega się o możliwość wystąpienia na scenie. "W tym roku swoje badania na scenie lub w formie plakatu zaprezentować chciało 90 osób. To jest silna konkurencja, ale dzięki temu badania, które prezentujemy, są na najwyższym poziomie" - zaznacza dr Mirowska.

 

W tym roku nagrodę za najlepsze wystąpienie otrzymała Ewa Nowicka z Technical University Berlin i Cardiff University. Publiczność w tej kategorii nagrodziła Ewę Siwicką z Aberystwyth University. Za najlepszy plakat nagrodzono Monikę Zbytniewską z Imperial College London, a konferencyjnej publiczności najbardziej spodobał się plakat Adama Zadrożnego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

 

Większość uczestników konferencji stanowią naukowcy z Wielkiej Brytanii i Polski. Reprezentujący pozostałe państwa stanowią około 10 proc. uczestników. "W tym roku ten odsetek już powoli rośnie, jednak chcielibyśmy, by był zdecydowanie wyższy. Wiemy, że przyjazd do Anglii to koszty i czas, więc jeśli faktycznie chcemy tworzyć ogólnoświatową społeczność, to powinniśmy sami wyjść do uczestników" - przyznaje w rozmowie z PAP Bartosz Paszcza z Fundacji Polonium, zaznaczając, że w przyszłości idee konferencji jej organizatorzy chcą przenosić również do innych państw.

 

Jednym z patronów medialnych wydarzenia był serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mrt/

Tagi: spp

Źródło: SPP

Źródło: SPP

Źródło: SPP

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi